Whistleblower v USA promluvil. Podezírá Trumpa z tajných dohod s cizinou

ČTK ČTK
20. 9. 2019 22:42
Mezi Bílým domem a demokraty ovládanou Sněmovnou reprezentantů propukl nový spor, při němž je prezident Donald Trump obviňován, že v telefonickém rozhovoru cosi sliboval nejmenovanému zahraničnímu státníkovi
Americký prezident Donald Trump na summitu G7.
Americký prezident Donald Trump na summitu G7. | Foto: Reuters

Na podezřelý telefonát upozornil anonymní stěžovatel, takzvaný whistleblower, jehož udání ale údajně ministerstvo spravedlnosti zablokovalo. Americká média dnes přinesla informace, podle nichž se stal terčem podezření Trumpův telefonát s jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

O konfliktu jsou vzhledem k množství utajovaných skutečností jen mlhavé informace. Whistleblower podle agentury Reuters pochází z řad americké špionážní komunity a se svými poznatky se v srpnu svěřil generální inspekci tajných služeb. Ministerstvo spravedlnosti pak další procedury zablokovalo.

O problému ve čtvrtek za zavřenými dveřmi jednal výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb. Jeho šéf Adam Schiff po schůzi prohlásil, že sdělení whistleblowera je "důvěryhodné" a "naléhavé" a mělo by být postoupeno Kongresu.

V amerických médiích se objevují spekulace o totožnosti tajemného zahraničního státníka, jemuž měl Trump cosi slibovat. Padla jména severokorejského diktátora Kim Čong-una, íránského prezidenta Hasana Rúháního, ale nejčastěji ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) dnes s odvoláním na informované zdroje napsal, že Trup opakovaně naléhal na nového ukrajinského prezidenta, aby Ukrajina vyšetřovala syna demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena. V červencovém telefonátu údajně Trump osmkrát vyzval Zelenského ke spolupráci v této věci s jeho osobním právníkem Rudym Giulianim. Zdroj WSJ se nedomnívá, že Trump ukrajinskému prezidentovi nabídl za spolupráci na vyšetřování nějakou protihodnotu.

Také podle agentury Reuters se případ týká Ukrajiny a prezidenta Zelenského, s nímž se má šéf Bílého domu setkat příští středu na okraj Valného shromáždění OSN.

Už v květnu se objevily informace, že Giuliani si chtěl na Ukrajině opatřit kompromitující informace na bývalého viceprezidenta Bidena, který je považován za největšího Trumpova soupeře v prezidentských volbách 2020.

Bidenův syn Hunter byl spoluvlastníkem ukrajinské energetické firmy v době, kdy byl jeho otec druhým mužem ve vládě Baracka Obamy. Biden podle vlastního přiznání v roce 2016 zatelefonoval do Kyjeva a pod pohrůžkou zablokování půjček přinutil vládu, aby vyhodila generálního prokurátora, který firmu Huntera Bidena vyšetřoval pro podezření z korupce.

Sám Trump veškerá podezření odmítl. Ve čtvrtek na twitteru napsal, že jeho telefonické rozhovory nepochybně monitorují "různé americké agentury" a možná i cizina. "Vzhledem k tomu snad nikdo nemůže být tak pitomý, že by věřil tomu, že povídám něco nepatřičného," konstatoval prezident.

Dnes Trump obvinění označil za směšná. "Byl to zcela přiměřený rozhovor," řekl a obvinil informátora, jehož totožnost nezná, z předpojatosti. Šéfka Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová naopak hovořila o kauze, která vyvolává "závažné a naléhavé otázky ohledně naší národní bezpečnosti".

O skandálu má příští týden při veřejném slyšení ve Sněmovně reprezentantů vypovídat šéf amerických zpravodajských služeb Joseph Maguire.

zdp jas

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy