"Nadšený Trump by ničeho nedbal." Demokraté chtějí zákonem omezit možnost jaderného útoku na KLDR

ČTK ČTK
31. 10. 2017 19:27
Zákon má Trumpovi a jakémukoli jeho následníkovi zamezit, aby jako první bez souhlasu Kongresu zaútočil na KLDR jadernou zbraní. Republikáni mají převahu v obou parlamentních komorách a podle agentury Reuters nelze očekávat, že hlasování o návrhu připustí.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Senátoři za Demokratickou stranu v úterý v Kongresu navrhli zákon, který by hlavě státu zakázal zasadit z vlastní vůle první jaderný úder Severní Koreji. Návrh se objevil jen několik dní před cestou Donalda Trumpa do Asie, kde má navštívit i Korejský poloostrov.

Zákon má Trumpovi a jakémukoli jeho následníkovi zamezit, aby jako první bez souhlasu Kongresu zaútočil na KLDR jadernou zbraní a aby na takový útok čerpal peníze z federálního rozpočtu. Podmínkou zasazení jaderného úderu je rovněž předchozí útok severokorejského režimu na Spojené státy.

"Obávám se, že prezident by ve svém nadšení nedbal na stanovisko poradců," komentoval návrh demokratický senátor Chris Murphy. Znepokojení nad prezidentovými slovními útoky proti KLDR vyjádřili i někteří republikánští senátoři, žádný se ale podle agentury Reuters k návrhu demokratů nepřipojil.

Republikáni mají převahu v obou parlamentních komorách a podle Reuters nelze očekávat, že hlasování o návrhu připustí. Není prý ale vyloučeno, že návrh se stane "přílepkem" některého z klíčových zákonů, jejichž schválení je pro chod státu nezbytné. Údajně by mohlo jít o zákon o státním rozpočtu.

Trump v pátek odletí na Havaj, kde navštíví velení americké tichomořské flotily a přístav Pearl Harbor. Pak odjede na návštěvu Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a Filipín. Návštěva demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou, kde letos pobývali viceprezident Mike Pence i šéf diplomacie Rex Tillerson, podle dnešních informací Bílého domu do návštěvy zařazena není.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy