"Nadšený Trump by ničeho nedbal." Demokraté chtějí zákonem omezit možnost jaderného útoku na KLDR

ČTK ČTK
31. 10. 2017 19:27
Zákon má Trumpovi a jakémukoli jeho následníkovi zamezit, aby jako první bez souhlasu Kongresu zaútočil na KLDR jadernou zbraní. Republikáni mají převahu v obou parlamentních komorách a podle agentury Reuters nelze očekávat, že hlasování o návrhu připustí.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Senátoři za Demokratickou stranu v úterý v Kongresu navrhli zákon, který by hlavě státu zakázal zasadit z vlastní vůle první jaderný úder Severní Koreji. Návrh se objevil jen několik dní před cestou Donalda Trumpa do Asie, kde má navštívit i Korejský poloostrov.

Zákon má Trumpovi a jakémukoli jeho následníkovi zamezit, aby jako první bez souhlasu Kongresu zaútočil na KLDR jadernou zbraní a aby na takový útok čerpal peníze z federálního rozpočtu. Podmínkou zasazení jaderného úderu je rovněž předchozí útok severokorejského režimu na Spojené státy.

"Obávám se, že prezident by ve svém nadšení nedbal na stanovisko poradců," komentoval návrh demokratický senátor Chris Murphy. Znepokojení nad prezidentovými slovními útoky proti KLDR vyjádřili i někteří republikánští senátoři, žádný se ale podle agentury Reuters k návrhu demokratů nepřipojil.

Republikáni mají převahu v obou parlamentních komorách a podle Reuters nelze očekávat, že hlasování o návrhu připustí. Není prý ale vyloučeno, že návrh se stane "přílepkem" některého z klíčových zákonů, jejichž schválení je pro chod státu nezbytné. Údajně by mohlo jít o zákon o státním rozpočtu.

Trump v pátek odletí na Havaj, kde navštíví velení americké tichomořské flotily a přístav Pearl Harbor. Pak odjede na návštěvu Japonska, Jižní Koreje, Číny, Vietnamu a Filipín. Návštěva demilitarizované zóny mezi KLDR a Jižní Koreou, kde letos pobývali viceprezident Mike Pence i šéf diplomacie Rex Tillerson, podle dnešních informací Bílého domu do návštěvy zařazena není.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy