Dekontaminace Skripalova domu v Británii skončila, zabrala 13 tisíc hodin

ČTK ČTK
1. 3. 2019 10:55
Dům bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém městě Salisbury se vláda chystá prohlásit za bezpečný a předat jej městské radě. Napsal to v pátek britský server Sky News. Dekontaminační práce v domě po útoku na Skripala a jeho dceru armádním jedem trvaly dohromady 13 tisíc hodin.
Dům Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.
Dům Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. | Foto: ČTK

Skripalův dům bude posledním z 12 míst v Salisbury a okolí, které musely britské úřady při bezprecedentní operaci dekontaminovat kvůli stopám nervové látky.

Skripal a jeho dcera Julija se před rokem v Salisbury stali terčem útoku armádním jedem novičok, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Moskva to odmítá.

Skripalovi útok přežili a nyní žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Informace o zdravotním stavu dvojice a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé.

Britský a ruský tisk v únoru psal, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow v reakci na to uvedl, že Skripalovi jsou živí, o jejich zdravotním stavu se ale nezmínil. Podle něj se nacházejí na bezpečném místě v Británii a o kontakt s ruskými úřady nestojí.

 

Právě se děje

Další zprávy