Dekontaminace Skripalova domu v Británii skončila, zabrala 13 tisíc hodin

ČTK ČTK
1. 3. 2019 10:55
Dům bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v jihoanglickém městě Salisbury se vláda chystá prohlásit za bezpečný a předat jej městské radě. Napsal to v pátek britský server Sky News. Dekontaminační práce v domě po útoku na Skripala a jeho dceru armádním jedem trvaly dohromady 13 tisíc hodin.
Dům Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury.
Dům Sergeje Skripala v jihoanglickém Salisbury. | Foto: ČTK

Skripalův dům bude posledním z 12 míst v Salisbury a okolí, které musely britské úřady při bezprecedentní operaci dekontaminovat kvůli stopám nervové látky.

Skripal a jeho dcera Julija se před rokem v Salisbury stali terčem útoku armádním jedem novičok, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Moskva to odmítá.

Skripalovi útok přežili a nyní žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Informace o zdravotním stavu dvojice a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé.

Britský a ruský tisk v únoru psal, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow v reakci na to uvedl, že Skripalovi jsou živí, o jejich zdravotním stavu se ale nezmínil. Podle něj se nacházejí na bezpečném místě v Británii a o kontakt s ruskými úřady nestojí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy