Prohlašte je za nezvěstné, požádala úřady matka Skripala. S otrávenými nemá kontakt

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
19. 2. 2019 21:07
Matka bývalého ruského špiona Sergeje Skripala žijícího v Británii požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na sdělení rodiny. Devadesátiletá Jelena Skripalová má poslední zprávy o synovi a vnučce z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. Od té doby o nich prý nejsou žádné zprávy.
Bývalý ruský agent Sergej Skripal na archivní fotografii, na které ho zatýkají členové bezpečnostních služeb. Není jasné, ze kdy a odkud přesně snímek pochází.
Bývalý ruský agent Sergej Skripal na archivní fotografii, na které ho zatýkají členové bezpečnostních služeb. Není jasné, ze kdy a odkud přesně snímek pochází. | Foto: Reuters

Skripal a jeho dcera se loni na jaře v jihoanglickém Salisbury stali terčem útoku armádním jedem, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Skripalovi útok přežili a nyní žijí na neznámém místě ve Spojeném království. Julijina sestřenice Viktorija se podle ruských médií opakovaně pokoušela své příbuzné v Británii navštívit, ale tamní úřady jí pokaždé odepřely vízum.

V britském tisku se v minulých dnech objevily nepotvrzené informace o tom, že Skripalův zdravotní stav se zhoršil a bývalý rozvědčík je v pravidelné péči lékařů. Není prý vyloučeno, že se projevují dlouhodobé následky otravy. Dcera Julija je podle britského tisku v pořádku.

Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat a český týdeník Respekt minulý týden zveřejnili skutečnou identitu třetího muže, který se měl na útoku novičokem na Skripalovy podílet. Je jím Denis Sergejev, který vystupoval pod falešnou identitou Sergej Fedotov. Dosud bylo známo, že útoku na Skripala se zúčastnili Alexandr Petrov, identifikovaný jako Alexandr Miškin, a Ruslan Boširov, který se ve skutečnosti podle britských médií jmenuje Anatolij Čepiga.

 

Právě se děje

Další zprávy