Německo chce posílit bezpečnostní složky. "Řada lidí má strach," říká ministr vnitra

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 8. 2016 13:46
Ministr vnitra Thomas de Maiziére představil balíček opatření, který obsahuje posílení německých bezpečnostních složek, integraci přistěhovalců, ale také přísnější postup proti těm imigrantům, kteří se dopustí trestného činu nebo projeví sympatie s terorismem. Jeho přijetí by mělo vést k lepší prevenci extremismu a možných dalších útoků.
Německá policie v Mnichově.
Německá policie v Mnichově. | Foto: Reuters

Berlín - Posílení německých bezpečnostních složek, větší důraz na prevenci extremismu a integraci přistěhovalců, ale také přísnější postup vůči pachatelům požaduje německý ministr vnitra Thomas de Maiziére v balíčku opatření, který ve čtvrtek v Berlíně představil.

Patří mezi ně například přísnější postup proti přistěhovalcům, kteří se dopustí trestného činu, nebo trestní postih vyjadřování sympatií pro terorismus.

"Řada lidí má strach před dalšími útoky, to je pochopitelné," řekl v narážce na dvojici červencových teroristických útoků de Maiziére, podle něhož na útoky ale Německo neodpoví nenávistí a rozdělením. Německo je podle ministra bezpečnou zemí, i když absolutní bezpečnost nemůže ve svobodné společnosti nikdo garantovat. Je ale nutné pro ni udělat co nejvíc.

Německo podle již dříve schválených plánů posílí do konce tohoto volebního období bezpečnostní složky o 4600 lidí, 3250 z toho připadnou na spolkovou policii. Do roku 2020 dostanou bezpečnostní složky dvě miliardy eur (54 miliard korun) navíc.

Lepší integrace, ale i zbavování občanství

Na poli prevence chce de Maiziére, který požaduje také zlepšení celoevropské spolupráce, posílit integraci přistěhovalců, mimo jiné lepší sociální péčí a pomocí těm, kteří trpí traumaty.

Třetím pilířem de Maiziérových návrhů je větší tvrdost vůči pachatelům. Navrhuje tak například, aby bojovníci za teroristické organizace, kteří mají více občanství, přišli o to německé. Přistěhovalce, kteří představují nebezpečí nebo spáchali trestný čin, by podle německého ministra mělo čekat rychlejší vyhoštění než dosud.

Naopak pro zákonný zákaz muslimských oděvů, které zcela zahalují obličej, po němž volá část politiků de Maiziérovy Křesťanskodemokratické unie CDU, ministr vnitra není. Vyslovil se zároveň proti návrhu na zrušení dvojitého občanství. O tom se diskutuje zejména v souvislosti s asi půl milionem Turků, kteří mají německé i turecké občanství. Podle de Maiziéra dvojité občanství funguje dobře. Podobný názor zastávají také koaliční sociální demokraté.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy