Pomoc v Sýrii nechtějí, bojovníky potřebují v Evropě, vypráví rekrut Islámského státu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
6. 8. 2016 14:15
"Můj kamarád se zeptal na Francii a oni se začali smát. Ale opravdu vážně smát, až z toho měli slzy v očích. Řekli: O Francii strach neměj," vzpomíná Harry Sarfo na loňské setkání s jedním z džihádistů, kteří se v Sýrii starali o nováčky v řadách Islámského státu. Mladík z Brém, který si nyní kvůli terorismu odpykává v německém vězení tříletý trest, popsal zákulisí teroristické organizace.
Irácké jednotky drží ukořistěnou vlajku džihádistů z Islámského státu, ilustrační foto.
Irácké jednotky drží ukořistěnou vlajku džihádistů z Islámského státu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brémy - "O celé situaci mluvil otevřeně. Řekl, že mají hromadu lidí žijících v evropských zemích, kteří čekají na příkaz, aby zaútočili na Evropany," vzpomíná Harry Sarfo na loňské setkání s jedním z džihádistů, kteří se v Sýrii starali o nováčky.

Sám Sarfo chtěl bojovat v Sýrii a Iráku po boku islamistů z teroristické organizace Islámský stát (IS). Loni proto opustil německé Brémy, kde žil, a vydal se na Blízký východ.

Krátce poté, co dorazil na místo, se ale dozvěděl, že teroristická organizace už nestojí o to, aby jim Evropani pomáhali bojovat přímo v Sýrii. Naopak potřebovali, aby zůstali na "starém kontinentě".

Zatímco v některých zemích má IS příznivců dost, jinde jich je nedostatek, řekli mu džihádisté loni v dubnu.

"O Francii strach neměj"

Harry Sarfo, který si v Německu kvůli terorismu odpykává tříletý trest, hovořil s reportéry The New York Times. Další podklady pak novináři získali z přepisů jeho výslechů.

"Řekli mi, že v Německu není moc lidí, kteří by byli ochotni takovou práci udělat," tvrdil Sarfo policistům. "Řekli, že na začátku nějaké měli, ale jeden po druhém z toho vycouvali, protože dostali strach. To samé i v Anglii."

Jinde je prý situace "mnohem lepší". "Můj kamarád se zeptal na Francii a oni se začali smát. Ale opravdu vážně smát, až z toho měli slzy v očích. Řekli: O Francii strach neměj. Mafi mushkilah - to v arabštině znamená žádný problém," zavzpomínal Sarfo.

Sedm měsíců na to došlo v Paříži k sérii krvavých teroristických útoků, při nichž zemřelo na 130 lidí a které měli na svědomí právě radikálové z IS.

"Vždycky říkali, že chtějí něco, co by se objevilo najednou: chtějí mít množství útoků ve stejný čas v Anglii, Německu i Francii."

Tajná služba Islámského státu

Džihádista, s nímž Sarfo v Sýrii hovořil, údajně patřil k Emni, tedy "tajné službě" islamistů.

Zpravodajský útvar IS má - podle zjištění evropských bezpečnostních složek - mimo jiné za úkol "vývoz teroru" mimo území, která teroristé kontrolují v Sýrii, Iráku a Libyi

Emni stála například i za výcvikem teroristů z Paříže. Své "žáky" ale údajně poslala už i do dalších zemí, od Německa přes Austrálii až po Malajsii. Do Evropy podle všeho vyslala stovky operativců - tajných agentů. Další stovky pak mají čekat v Turecku. "Mnoho z nich se vrátilo. Určitě stovky," připustil Sarfo.

Džihádistická organizace začala vysílat své bojovníky do zahraničí zhruba před dvěma roky. Celé mašinérii podle výpovědí bývalých členů IS velí šéf propagandy a domnělý mluvčí IS Muhammad Adnání, pod nímž podle výpovědi Sarfa operují i jednotlivé regionální pobočky.

Operativci v Evropě aktivují útočníky

Sarfo rovněž naznačil, že na první pohled osamělí příznivci IS, jejichž sólové útoky v posledních měsících otřásly Evropou, mohou mít s džihádistickou organizací společného víc, než se na první pohled zdá.

V Evropě podle něj působí řada tajných agentů IS, kteří se drží v ústraní a fungují spíš jako kontaktní spojky se schopností na dálku "aktivovat" nové potenciální útočníky. Ty pak islamističtí tajní agenti v Evropě naučí vše potřebné - jak si vyrobit výzbroj či jak svůj útok připsat na vrub celé organizaci.

S jejich naháněním ale pomáhají často věřící, kteří k islámu teprve nedávno konvertovali. Sami operativci s útočníky v přímém spojení kvůli vlastní bezpečnosti nejsou. "Tito lidé (tajní agenti - pozn. red.) nejsou v přímém kontaktu s těmi, kdo vykonávají útoky. Vědí totiž, že pokud by tito lidé začali mluvit, chytli by je," vysvětluje Sarfo.

List NYT upozorňuje, že slova zpovídaného Němce není mnohdy možné ověřit. Jsou však v souladu s dalšími výpověďmi jiných rekrutů IS.

Sarfo si loni v Sýrii prošel výcvikem IS, pochyby ale přišly už v té době. Uprchl proto zpátky do Německa, kde ho na letišti v Brémách zatkla policie. Přiznal se dobrovolně a nyní si odpykává tříletý trest ve vězení.

 

Právě se děje

před 13 minutami

iRozhlas: dotace na linku na toastový chleba pro Penam byla v pořádku, píše rezort průmyslu do Bruselu

"Podle nejnovější expertizy, kterou si resort zadal po auditu ke střetu zájmů Andreje Babiše (ANO) … projekt byl inovativní," píše server iRozhlas. Spor vede Česko s unijními institucemi ohledně příspěvku na stavbu nové výrobní linky na toastový chléb. Na ten získala firma Penam z koncernu Agrofert 100 milionů korun. Česko už firmě dotaci vyplatilo, naopak Evropská komise opakovaně říká, že do Prahy sumu nepošle. "Evropská komise posudek viděla, ale trvá na tom, že peníze nezaplatí. Podle ní o inovaci nešlo," dodává iRozhlas. 

Podle závěrečné zprávy auditu, kterou Evropská komise zveřejnila koncem dubna, Babiš ovládá svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem. Premiér tak je podle auditu ve střetu zájmů a Agrofert nemá nárok na žádné dotace ze strukturálních fondů EU od 9. února 2017, kdy začala být účinná novela českého zákona o střetu zájmů.

Mluvčí Evropské komise Balázs Ujvari už dříve řekl, že Česko nemusí na základě auditu vracet unii žádné peníze. České úřady totiž nepožádaly o proplacení evropských dotací, které byly předmětem auditu. Dotace na některé z dotčených projektů už ale stát takzvaně předfinancoval ze státního rozpočtu. Jedná se kromě 100 milionů korun na stavbu linky firmy Penam také o 50 milionů pro firmu Lovochemie na vylepšení výroby hnojiv a dvě dotace dohromady za zhruba pět milionů na výměny sušáren zrnin pro firmu Cerea. Informaci zveřejnil v dubnu server iRozhlas.

Zdroj: Domácí , ČTK
před 17 minutami

Pašinjan se prohlásil vítězem arménských voleb, počítá s většinou v parlamentu

Arménský premiér Nikol Pašinjan se prohlásil vítězem nedělních předčasných parlamentních voleb, ve kterých podle dílčích výsledků s velkým náskokem vede jeho strana Občanská smlouva. Její hlavní soupeř ve volbách, koalice Arménská aliance exprezidenta Roberta Kočarjana podle tiskových agentur zpochybnila důvěryhodnost těchto předběžných výsledků.

"Už víme, že jsme dosáhli přesvědčivého vítězství a že v parlamentu budeme mít přesvědčivou většinu, i když ještě nebyly sečteny všechny hlasy," prohlásil Pašinjan v projevu zveřejněném na facebooku. "Lid nám dal mandát, abychom nastolili diktaturu právního státu, a musíme jej hned uplatnit," uvedl podle agentury AFP. Vyzval své stoupence, aby dnes večer přišli do centra Jerevanu. "Lid dal naší straně Občanská smlouva mandát, aby spravovala zemi a mně osobně, abych ji řídil jako předseda vlády," dodal.

Pašinjanova strana vítězí ve volbách se ziskem 58 procent hlasů, zatímco Kočarjanovo uskupení získalo přibližně 19 procent hlasů, uvedl TASS s odvoláním na údaje ústřední volební komise po sečtení hlasů z téměř poloviny volebních místností. Ostatních strany a koalice podle těchto dílčích výsledků dosud zůstávají pod volebním prahem pro vstup do parlamentu. Účast ve volbách činila 49,4 procenta z 2,6 milionu oprávněných voličů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy