Pomoc v Sýrii nechtějí, bojovníky potřebují v Evropě, vypráví rekrut Islámského státu

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
6. 8. 2016 14:15
"Můj kamarád se zeptal na Francii a oni se začali smát. Ale opravdu vážně smát, až z toho měli slzy v očích. Řekli: O Francii strach neměj," vzpomíná Harry Sarfo na loňské setkání s jedním z džihádistů, kteří se v Sýrii starali o nováčky v řadách Islámského státu. Mladík z Brém, který si nyní kvůli terorismu odpykává v německém vězení tříletý trest, popsal zákulisí teroristické organizace.
Irácké jednotky drží ukořistěnou vlajku džihádistů z Islámského státu, ilustrační foto.
Irácké jednotky drží ukořistěnou vlajku džihádistů z Islámského státu, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brémy - "O celé situaci mluvil otevřeně. Řekl, že mají hromadu lidí žijících v evropských zemích, kteří čekají na příkaz, aby zaútočili na Evropany," vzpomíná Harry Sarfo na loňské setkání s jedním z džihádistů, kteří se v Sýrii starali o nováčky.

Sám Sarfo chtěl bojovat v Sýrii a Iráku po boku islamistů z teroristické organizace Islámský stát (IS). Loni proto opustil německé Brémy, kde žil, a vydal se na Blízký východ.

Krátce poté, co dorazil na místo, se ale dozvěděl, že teroristická organizace už nestojí o to, aby jim Evropani pomáhali bojovat přímo v Sýrii. Naopak potřebovali, aby zůstali na "starém kontinentě".

Zatímco v některých zemích má IS příznivců dost, jinde jich je nedostatek, řekli mu džihádisté loni v dubnu.

"O Francii strach neměj"

Harry Sarfo, který si v Německu kvůli terorismu odpykává tříletý trest, hovořil s reportéry The New York Times. Další podklady pak novináři získali z přepisů jeho výslechů.

"Řekli mi, že v Německu není moc lidí, kteří by byli ochotni takovou práci udělat," tvrdil Sarfo policistům. "Řekli, že na začátku nějaké měli, ale jeden po druhém z toho vycouvali, protože dostali strach. To samé i v Anglii."

Jinde je prý situace "mnohem lepší". "Můj kamarád se zeptal na Francii a oni se začali smát. Ale opravdu vážně smát, až z toho měli slzy v očích. Řekli: O Francii strach neměj. Mafi mushkilah - to v arabštině znamená žádný problém," zavzpomínal Sarfo.

Sedm měsíců na to došlo v Paříži k sérii krvavých teroristických útoků, při nichž zemřelo na 130 lidí a které měli na svědomí právě radikálové z IS.

"Vždycky říkali, že chtějí něco, co by se objevilo najednou: chtějí mít množství útoků ve stejný čas v Anglii, Německu i Francii."

Tajná služba Islámského státu

Džihádista, s nímž Sarfo v Sýrii hovořil, údajně patřil k Emni, tedy "tajné službě" islamistů.

Zpravodajský útvar IS má - podle zjištění evropských bezpečnostních složek - mimo jiné za úkol "vývoz teroru" mimo území, která teroristé kontrolují v Sýrii, Iráku a Libyi

Emni stála například i za výcvikem teroristů z Paříže. Své "žáky" ale údajně poslala už i do dalších zemí, od Německa přes Austrálii až po Malajsii. Do Evropy podle všeho vyslala stovky operativců - tajných agentů. Další stovky pak mají čekat v Turecku. "Mnoho z nich se vrátilo. Určitě stovky," připustil Sarfo.

Džihádistická organizace začala vysílat své bojovníky do zahraničí zhruba před dvěma roky. Celé mašinérii podle výpovědí bývalých členů IS velí šéf propagandy a domnělý mluvčí IS Muhammad Adnání, pod nímž podle výpovědi Sarfa operují i jednotlivé regionální pobočky.

Operativci v Evropě aktivují útočníky

Sarfo rovněž naznačil, že na první pohled osamělí příznivci IS, jejichž sólové útoky v posledních měsících otřásly Evropou, mohou mít s džihádistickou organizací společného víc, než se na první pohled zdá.

V Evropě podle něj působí řada tajných agentů IS, kteří se drží v ústraní a fungují spíš jako kontaktní spojky se schopností na dálku "aktivovat" nové potenciální útočníky. Ty pak islamističtí tajní agenti v Evropě naučí vše potřebné - jak si vyrobit výzbroj či jak svůj útok připsat na vrub celé organizaci.

S jejich naháněním ale pomáhají často věřící, kteří k islámu teprve nedávno konvertovali. Sami operativci s útočníky v přímém spojení kvůli vlastní bezpečnosti nejsou. "Tito lidé (tajní agenti - pozn. red.) nejsou v přímém kontaktu s těmi, kdo vykonávají útoky. Vědí totiž, že pokud by tito lidé začali mluvit, chytli by je," vysvětluje Sarfo.

List NYT upozorňuje, že slova zpovídaného Němce není mnohdy možné ověřit. Jsou však v souladu s dalšími výpověďmi jiných rekrutů IS.

Sarfo si loni v Sýrii prošel výcvikem IS, pochyby ale přišly už v té době. Uprchl proto zpátky do Německa, kde ho na letišti v Brémách zatkla policie. Přiznal se dobrovolně a nyní si odpykává tříletý trest ve vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy