Londýn – Jde o to "udělat správnou věc", připomíná Barbara Wintonová britské premiérce.
Dcera Nicholase Wintona, který před nacisty v předvečer druhé světové války zachránil stovky dětí transportem do Velké Británie, oživuje odkaz svého otce.
V otevřeném dopise premiérku Theresu Mayovou vyzvala, aby si z Nicholase Wintona vzala příklad. A znovu zvážila zrušení plánu předchozí vlády Davida Camerona.
Podle něj měla Británie přijmout celkem 3000 dětských uprchlíků, kteří do Evropy přicestovali bez doprovodu dospělých. Nově se ale Británie rozhodla, že dětí bude jen 350 a pak program ukončí.
Sir Nicholas Winton zachránil v roce 1939 převozem do Velké Británie 669 dětí. Scény z dnešního světa přitom podle jeho dcery nápadně připomínají to, čeho byl svědkem v roce 1939.
"V táborech po celé Evropě jsou spousty osamělých dětí, které se snaží přežít chladné počasí a přemýšlejí, co jim asi budoucnost přinese," cituje britský server The Guardian z dopisu Wintonové. "Když můj otec přijel do uprchlických táborů v Československu, také viděl lidi přežívající na sněhu a v chladu, jak přemýšlí nad svou budoucností."
Theresa Mayová v roce 2015 vystoupila na pohřbu Nicholase Wintona, kde pronesla řeč, ve které o něm mluvila jako o neobyčejně inspirativním muži. Podle jeho dcery by si dnes na onu inspiraci měla vzpomenout.
"Protože svět opět balancuje na hraně temných časů, žádám vás, abyste si na tato slova vzpomněla," upozornila Wintonová v dopise.
Návrh na změnu imigračního zákona a přijetí 3000 dětských uprchlíků loni podal lord Alfred Dubs. Labouristický politik a člen Sněmovny lordů je sám jedním z Wintonových dětí.
Vláda tehdejšího premiéra Davida Camerona na základě nařízení stihla přijmout 200 nezaopatřených dětí. Nyní podle Mayové už Británie nemá kapacitu na více než 150 dalších.
Podle Wintonové by byl otec z rozhodnutí smutný. "Kdyby tady byl, tak by jistě připomínal, jak je důležitý soucit, jak je ve veřejném životě důležitá etika a jak je důležitý kompromis," napsala.