Peking - Mluvil jste také o lidských právech? Právě tato otázka dostává pravidelně evropské politiky v Číně do rozpaků.
Když ji ale na závěr čínské cesty položili novináři kancléřce Angele Merkelové, museli uznat, že obstála na výbornou. Merkelová totiž na rozdíl od svého předchůdce Gerharda Schrödera téma lidských práv otevřela. A hned několikrát.
Především se kancléřka sešla s novináři, mezi nimiž nechyběl ani Li Ta-tchung, někdejší šéfredaktor listu Pin-tien (Bod mrazu), který skončil poté, co odmítl škrty cenzury ve svých komentářích. Tématem schůzky byla cenzura tiskovin i internetu.
Olympiáda? Dojde i na svobodu tisku
Ještě důležitější bylo ale vystoupení Merkelové před studenty Akademie sociálních nauk, což je stranická škola vzdělávající nové kádry. "Olympijské hry jsou obrovskou šancí pro Čínu," řekla kancléřka a vzápětí dodala: "A potom se každý bude ptát: jak je na tom Čína se svobodou tisku a projevu?"
"Každý člověk by měl mít v každé zemi nedotknutelná práva," připomněla Merkelová budoucím státním úředníkům.
Konkrétní výsledky si nicméně kancléřka do Německa nepřiveze. A to ani v otázce porušování patentového práva, v němž Číňané neblaze prosluli. Hned první den jejího pobytu v Pekingu navíc vyšlo najevo, že čínští hackeři napadli počítače spolkové vlády.
Odborníci předpokládají, že se citlivá data díky virům zřejmě dostala do rukou čínských tajných služeb. Přístup Číny k Německu tak sarkasticky vystihuje jméno organizace, která spolupořádá německé týdny v Nan-ťingu: Německo, země nápadů.