Glasgow - Dodržujte pitný režim. Tak zní známá poučka, kterou už v životě slyšel asi každý a mnoho lidí se jí skutečně řídí.
Ne každého už ale napadne položit si otázku, proč by to měl vlastně dělat.
Každý přeci ví, že příjem dostatečného množství tekutin je pro lidské tělo klíčový. Zvlášť v letním období, kdy se více potíme.
Už od čtyřicátých let minulého století byli lidé upozorňováni, že by měli vypít nejméně 2,5 litru tekutiny denně. Ideálně více.
Mýtus o pitném režimu samozřejmě využívají výrobci balených vod a dalších nápojů. "Moderní člověk" se už bez obligátní plastové lahve téměř nevydává z domu.
"Nutnost vypít denně určité množství tekutiny není jen nesmysl. Je to zcela vyvrácený a nebezpečný nesmysl," varuje v britském listu The Independent publicistka a praktická lékařka, působící v Glasgow, Margaret McCartneyová.
Poučky typu "vypijte dva litry tekutiny denně", nebo "mililitr tekutiny ke každé přijaté kalorii" mohou být pravdivé, ale pouze pokud dodáme, že většinu tekutin přijmeme v jídle, upozorňuje skotská lékařka.
Reklama založená na poučce z roku 1945
Příkladem zneužití rozšířeného mýtu je iniciativa firmy Danone, která mimo jiné vyrábí a prodává balenou vodu Evian.
"Mnoho dětí a dospělých pije málo. Vypijte 1,5 až 2 litry vody denně," radí Dannone a tvrdí, že se jedná o nejjednodušší a nejprospěšnější radu, kterou je možné ohledně pitného režimu dát.
Pravda je ale taková, že nejjednodušší a nejcennější rada zní: Pijte, když máte žízeň.
Staré známé pořekadlo "všeho moc škodí", platí i v případě pitného režimu. Ten, kdo pije příliš, se vystavuje riziku ztráty minerálů, nedostatku soli, otravy vodou a v extrémním případě i smrti.
Obecně platí, že by dospělý člověk neměl vypít více než litr tekutiny za hodinu.