Třiatřicetiletá Rekábíová měla při nedělním závodě na hlavě černou čelenku a vlasy stažené vzadu na hlavě. Na sobě měla dres s barvami íránské vlajky. Později v komentáři pro státní média tvrdila, že bez hidžábu vylezla nedopatřením.
Její přátelé tvrdili, že s ní od neděle neměli žádné spojení. Podle některých z nich byl Rekábíové zabaven telefon a pas.
Po příletu do Teheránu Rekabiová prohlásila, že se vrátila v pořádku a omluvila se "íránskému lidu za neklid a starosti, které jsem způsobila", přičemž měla hlavu zakrytou baseballovou čepicí a kapucí. Videa na sociálních sítích ukazují stovky příznivců, kteří při jejím příletu tleskali a skandovali "Elnaz je hrdinka".
"Bojovala jsem s nazouváním bot a přípravou mé výstroje. Tak jsem zapomněla na správný hidžáb, který jsem měla mít, a šla jsem ke zdi a stoupala," vysvětlovala do kamer viditelně nervózní lezkyně. Mnozí jsou k jejím vyjádřením skeptičtí a domnívají se, že byla učiněna pod nátlakem, píše agentura Reuters.
Íránské ženy si musí zakrývat vlasy tímto muslimským šátkem a ruce a nohy volným oděvem. Sportovkyně jsou nucené toto nařízení íránských duchovních dodržovat i v případě, že oficiálně reprezentují svou zemi na soutěžích v zahraničí.
Íránské protesty začaly po zářijovém úmrtí mladé Íránky Mašy Aminiové v policejní vazbě. Mravnostní policie ji tehdy zatkla za špatně nasazený hidžáb. Ženy na nynějších demonstracích házejí své muslimské šátky do ohně a stříhají si prameny vlasů. Podle ochránců lidských práv zahynulo přes 200 lidí a stovky demonstrantů byly zatčeny.