Podle agentury Reuters to ve středu uvedla Anne Edgertonová, šéfka úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci v Katanze.
Armáda se snaží v této jihovýchodní provincii porazit bojovníky Mai-Mai, které sama vyzbrojila během pětileté občanské války.
Celkem z domova v této provincii odešlo na 100 000 lidí. "Staráme se o 70 000 lidí, kteří museli opustit své domovy," uvedla Edgertonová z Lubumbashi, hlavního města na měď bohaté provincie.
"Humanitární pracovníci se musí potýkat s obrovskou rozlehlostí dané oblasti, špatnou bezpečnostní situací a chybějící infrastrukturou v divočině," dodala.
Nejvíce jehel v kupě sena
OSN má v Kongu momentálně skoro 17 000 vojáků, což je nejvíce na celém světě. Vojáci jsou však rozmístěni po celé této obrovské zemi, a tak na celou Katangu, velikou zhruba jako Afghánistán, zbývá pouhá stovka modrých přileb.
Krize v Kongu, kde skupiny ozbrojenců trápí obyvatelstvo ještě dva a půl roku po oficiálním ukončení občanské války znamená, že se sem humanitární organizace zrovna nehrnou.
"Máme tady v Katanze mnoho problémů. Jak s nedostatkem jídla, tak léků. Schyluje se tady k vážné humanitární krizi," řekl agentuře Reuters jeden z humanitárních pracovníků z Katangy.
Největší skupina civilistů se shromáždila v desetitisícovém městě Dubie, 330 km severovýchodně od Lubumbashi, kde je momentálně asi 10 000 uprchlíků a očekává se, že brzy dorazí další 3 000, uvedla Edgertonová.
Triangl smrti
Třetí největší africká země chce v polovině roku 2006 uspořádat volby, jenže tisíce bojovníků ještě nebylo odzbrojeno a nestabilita sužuje převážně východní část země.
Některé oblasti Katangy spadají pod takzvaný "Trojúhelník smrti". Název si vysloužil díky opakovaným nájezdům bojovníků Mai Mai, kteří okrádají, znásilňují a vraždí místní obyvatelstvo.
Pozorovatelé však upozorňují, že špatně placení a nedisciplinovaní vládní vojáci jsou pro civilní obyvatelstvo stejnou hrozbou jako bojovníci Mai Mai.
Pětiletá válka v Kongu si vyžádala skoro čtyři miliony obětí.