Káhira - Desetitisíce stoupenců i kritiků egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího se v úterý večer sešly k protestům na různých místech Káhiry.
Demonstrace svolaly na jedné straně levicové, liberální a jiné opoziční formace a na druhé islamistické hnutí Muslimské bratrstvo. Konají se čtyři dny před plánovaným referendem o kontroverzním návrhu nové ústavy, který je jádrem politické krize v Egyptě.
Desetitisíce stoupenců Mursího se shromáždily u mešity ve čtvrti Nasr. "Hlasujte ano" a "Ano šaríi a stabilitě", zněly jejich slogany. Demonstranti, mezi nimiž bylo mnoho mužů s vousy považovanými za znak radikálnějších směrů islámu, odsoudili liberální opozici, která je prý oddaná autoritářskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, svrženému loni. Stovky islamistů se utábořily před komplexem budov, kde sídlí několik nezávislých televizních stanic, a vyhrožovaly, že do něj vtrhnou.
Ke střetům zatím nedošlo
Tisíce Mursího odpůrců mezitím za skandování hesel jako "Mursí, vrať se domů" dorazily k prezidentskému paláci. Několik set jich překonalo betonové zátarasy v blízkosti paláce, který chrání vojáci a tanky. Ke střetům ale nedošlo.
Agentura AP napsala, že protesty se plánovaly i jinde v Egyptě, například ve středomořské Alexandrii nebo v Suezu východně od Káhiry. V hlavním městě již v noci na dnešek došlo ke střetům, když dosud neznámí útočníci hodili zápalné láhve na lidi demonstrující skoro tři týdny na káhirském náměstí Tahrír proti Mursímu. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví bylo zraněno nejméně 11 demonstrantů.
Překotně schválený návrh ústavy vypracovalo hlavně islamistické Muslimské bratrstvo, liberální část veřejnosti se ale novým základním zákonem necítí dostatečně chráněna. Odvolání referenda a přepracování návrhu ústavy požadovala opozice, která již ve velkém demonstrovala proti Mursího dekretu z 22. listopadu, jímž si přisvojil mimořádné pravomoci. Demonstrace tehdy skončily smrtí sedmi lidí. Mursí pak sice sporný dekret zrušil, na referendu ale trvá.
Od referenda dali soudci ruce pryč
Jeho konání by se ale ještě mohlo zkomplikovat. Důležitá unie soudců dnes oznámila, že 90 procent jejích členů souhlasilo, že na lidové hlasování nebude dohlížet. To podle agentury AP dál zpochybňuje legitimitu ústavodárného procesu. Dřívější zprávy, že referendum by se kvůli nedostatku soudců mohlo protáhnout na několik dní, dnes popřel generální tajemník egyptské volební komise, když ujišťoval, že referendum proběhne v jediném dni.
Šéf egyptské armády Abdal Fatah Sisi dnes podle agentury AFP vyzval oba tábory, aby se ve středu sešly a jednaly o řešení krize.
Politická nestabilita ovlivňuje i ekonomiku země. Premiér Hišám Kandíl v úterý oznámil, že země požádala Mezinárodní měnový fond (MMF) o odklad poskytnutí úvěru ve výši 4,8 miliardy dolarů (95,1 miliardy korun). Vláda tak prý bude mít víc času na to, aby mohla Egypťanům vysvětlit úsporná opatření nutná ke snížení státního deficitu.
Mursí v pondělí zrušil plánované zvýšení daně na spotřební zboží, které se chápe jako důležitá podmínka pro poskytnutí úvěru, a požádal kabinet, aby na toto téma ještě s veřejností jednal. Původně se čekalo, že Egypt by mohl první část úvěru dostat nejdříve ve druhé polovině prosince. Egypt prý požádal o odklad o jeden měsíc. Mluvčí MMF podle agentury Reuters oznámila, že fond je připraven k jednání s Egyptem o případné nouzové půjčce.