Praha, Saná - Velvyslanci Evropské unie, Spojených států amerických a Velké Británie museli být evakuováno vrtulníkem jemenské armády z ambasády Spojených arabských emirátů poté, co budovu obklopili příznivci jemenského prezidenta Alí Abdalláh Sálih.
Nejmenovaný saúdskoarabský diplomat agentuře AP popsal, že dav obklopující velvyslanectví je vyzbrojen bodnými a sečnými zbraněmi. "Všichni jsme znepokojeni, nemůžeme opustit ambasádu," dodal.
Diplomaté, dohadující předání moci z rukou Sáliho jemenské opozici, zde byli uvězněni několik hodin.
Sám Sálih bezprostředně před dnešní chystanou ceremonií opět zpochybnil svůj podpis pod vyjednanou dohodou a dokument nakonec nepodepsal.
Požadoval, aby harmonogram jeho odstoupení po 32 letech u moci, při oficiálním aktu podepsala spolu s ním opozice, přestože ta tak učinila již v sobotu. Rovněž prý trval ještě na upřesnění "mechanismu naplňování" dohody.
Opozice další Sálihovy požadavky rezolutně odmítla a varovala, že pokud prezident dohodu nepodepíše, "bude potupně zbaven moci pod tlakem ulice", zatímco dohoda mu zaručuje beztrestné odstoupení.
Podpis bez prezidenta
Dokument nakonec podepsali "jen" zástupci režimu. Státní televize odvysílala záběry ceremonie v prezidentském paláci. Podle AP podepisování dokumentu přihlíželi americký velvyslanec a Sálih. Ze zpravodajství agentur není jasné, zda dohoda i bez prezidentova podpisu platí.
Nepokoje v zemi trvají od února a vyžádaly si už minimálně 170 obětí. Pro opozici je Sálihovo odstoupení požadavkem číslo jedna.
Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se tuto zemi ovládnout, nebo v ní alespoň posílit svou moc.
To je také jeden z argumentů prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové.