Data z mobilů, výběry v bance. To dle obžaloby usvědčuje obžalované z vraždy Kuciaka

ČTK ČTK
28. 10. 2019 13:10
Obžalované z loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka, při které byla zastřelena rovněž reportérova přítelkyně, usvědčují například informace z mobilních telefonů, dále fotografie a výběr peněz z banky jako odměny za Kuciakovu smrt. Uvedla to dnes slovenská média s odvoláním na obžalobu, kterou prokuratura v případu minulý týden podala na čtyři osoby.
Prokuratura již před rokem informovala, že objednavatel novinářovy vraždy zaplatil za tento čin nejméně 70.000 eur (1,8 milionu korun)
Prokuratura již před rokem informovala, že objednavatel novinářovy vraždy zaplatil za tento čin nejméně 70.000 eur (1,8 milionu korun) | Foto: Jakub Plíhal

Pátý obviněný, který s policií na vyšetření dvojnásobné vraždy spolupracoval, dříve uzavřel dohodu s prokurátorem o vině a trestu.

Vyšetřovatelé podle obžaloby díky mobilním telefonům zmapovali pohyb podezřelých a jejich schůzky. Našli v telefonech rovněž fotografie ze sledovaní Kuciaka, které patrně zadal podnikatel Marian Kočner, jenž je obžalován, že si novinářovu vraždu objednal.

Kuciak často psal o kontroverzních podnikatelských aktivitách Kočnera, který mu v minulosti vyhrožoval, že najde "špínu" na něj a na jeho rodinu a že získané materiály zveřejní.

Dalším z důkazů jsou podle médií informace o penězích, které Kočner vyzvedl z banky a jejichž část policie našla. Na bankovkách vyšetřovatelé zajistili stopy DNA zprostředkovatele vraždy, za něhož je považován Zoltán Andruskó, který uzavřel s prokurátorem zmíněnou dohodu, jež ještě podléhá schválení soudem.

Mezi obžalovanými je podle prokuratury také střelec Miroslav Marček a jeho pomocník Tomáš Szabó. Část Marčekovy výpovědi sice neodpovídá zajištěným stopám na místě vraždy v Kuciakově domě, podle znalců si ale Marček nemusí průběh činu pamatovat úplně přesně.

Dříve zveřejněné údaje z Kočnerova mobilního telefonu ukazují i to, že podnikatel byl v blízkém kontaktu s jednou ze čtveřice obžalovaných Alenou Zsuzsovou. Právě Zsuzsová je podezřelá, že objednávku na Kuciakovu vraždu zadala Andruskóovi, který prý najal Marčeka a Szabóa.

Prokuratura již před rokem informovala, že objednavatel novinářovy vraždy zaplatil za tento čin nejméně 70.000 eur (1,8 milionu korun). Obžaloba potvrdila dříve publikované informace, že Kuciak měl být unesen a následně zavražděn; novinář a jeho přítelkyni ale nakonec byli loni v únoru zastřeleni ve svém domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zadržení ruského opozičního předáka Navalného po jeho návratu do Moskvy a reakci ČR a EU na tento krok chce řešit zahraniční výbor českého Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy