Za posledních 24 hodin Itálie rovněž potvrdila 4207 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných v zemi je tak 35 713.
Jen v italské Lombardii zemřelo za 24 hodin dalších 319 lidí nakažených novým typem koronaviru. Počet obětí v tomto nejhůře postiženém regionu tak vzrostl na 1959. Počet nových případů nákazy se pak zvýšil o téměř 1500.
V Lombardii na severu země je i nadále situace nejvážnější. Tamní nemocnice, které mají stovky pacientů na jednotkách intenzivní péče, navíc hlásí, že už nemají žádná další lůžka pro lidi, kteří potřebují podporu dýchacích přístrojů. Nemocné tak převážejí do sousedních regionů.
Analýza úmrtí na koronavirus přinesla překvapivé číslo.
Nemoci Covid-19 podle oficiálních odhadů Světové zdravotnické organizace podlehne zhruba 3,4 procenta nakažených. V Itálii je ale tento poměr násobně vyšší. Podle posledních dat umírá až osm procent pozitivně testovaných případů, mnohem více než v jiných státech.
Zaměstnanci zdravotního institutu v Římě se proto pustili do analýzy jednotlivých úmrtí, zatím jich vyhodnotili zhruba pětinu. Z nově zveřejněné studie zatím vyplývá, že 99 procent obětí koronaviru v zemi trpělo již před nakažením jinými zdravotními problémy.
Zhruba polovina měla tři a více diagnostikovaných potíží, čtvrtina dvě a další čtvrtina alespoň jednu. Jen 0,8 procenta ze zkoumaných případů úmrtí nemělo do pozitivního testu na koronavirus žádný známý zdravotní problém.
Vážně nemocní, kteří nákaze podlehli, měli v 75 procentech vysoký krevní tlak. Více než třetina případů trpěla cukrovkou, třetina měla vážnější srdeční problémy nebo arytmii. Zhruba pětina zemřelých pak před koronavirem trpěla rakovinou nebo chronickou nemocí jater.
Průměrný věk obětí nemoci Covid-19 je v Itálii 79,5 roku. K 17. březnu nemoci podlehlo "jen" 17 lidí, kterým bylo méně než 50 let. Mrtví, kterým bylo méně než 40, byli ve všech případech muži s předchozími vážnými zdravotními problémy.
Přestože data z posledních dvou dnů naznačují mírný pokles růstu nakažených v zemi, studie italských úřadů znovu varuje, že vláda pravděpodobně podceňuje reálné množství nakažených tím, že testuje pouze lidi, kteří už mají symptomy. Podle odhadů výzkumné organizace GIMBE Foundation už se koronavirem nakazilo zhruba 100 tisíc Italů. V takovém případě by poměr úmrtí odpovídal globálnímu trendu dvou až tří procent nakažených.
Video: Všichni se bojíme. Máme horečku a kašel, testy mi neudělají, říká Češka v Itálii