Dárfúrští rebelové napadli vládní vojáky

Reuters, vid
29. 1. 2006 5:30
Chartúm Ozbrojení povstalci ze západosúdánské provincie Dárfúr údajně napadli základnu súdánské armády a zabili 78 vojáků.
Tyto súdánské děti měly relativní štěstí. Káhirské ulice jim sice skýtají bídný život, před hrozbami, které by na ně čekaly doma, jsou však ušetřeny.
Tyto súdánské děti měly relativní štěstí. Káhirské ulice jim sice skýtají bídný život, před hrozbami, které by na ně čekaly doma, jsou však ušetřeny. | Foto: Reuters

Ozbrojenci napadli základnu ve městě Arm Jakui. "Zabili jsme 78 vojáků a 17 vzali do zajetí, oznámil politický lídr vzbouřeneckého Národního hnutí pro reformu a rozvoj Chalil Abdalláh.

Súdánská armáda útok na jednu ze svých základen potvrdila, ale neupřesnila počet mrtvých nebo zajatých. Podle vyjádření nejmenovaného zdroje súdánské armády však útok přišel z území Čadu. "Útok jsme opětovali ve stejné intenzitě za použití dělostřelby," řekl.

Čadští rebelové s armádou

Abdalláh uvedl, že společně se súdánskou armádou bojovaly čadské jednotky povstalce Mahamata Noura, který bojuje s jednotkami Spojené fronty pro demokratickou změnu proti současnému prezidentovi Čadu Idrisu Debymu.

"Nevím, proč to dělají, proti Mahamatu Nourovi nic nemáme," řekl Abdalláh. Súdánská armáda však jakékoliv spojení s Nourem popírá.

Rebelové z provincie Dárfúr začali svůj ozbrojený odpor před třemi roky. Chartúmská vláda podle nich zanedbávala jejich provincii na západě Súdánu. Dárfúrští také tvrdili, že dodává zbraně militantním Arabům, kteří drancovali a vypalovali vesnice v Dárfúru.

Válečný stav

O několik měsíců později se napětí v oblasti ještě zvýšilo: Sousední Čad nařknul Súdán z toho, že poskytuje útočiště čadským partyzánům, mezi které Nour patří a kteří se snažili odstranit prezidenta Idrisse Debyho.

Koncem letošního prosince dokonce Čad oznámil, že je se Súdánem ve válečném stavu. (ČTĚTE VÍCE)

Dvě skupiny povstalců z Darfúru zahájily mírové rozhovory s chartúmskou vládou v roce 2004 - rok po vypuknutí konfliktu. Národní hnutí pro reformu a rozvoj však odmítá jak příměří, tak mírovou smlouvu, kterou uzavřela zbylá dvě povstalecká hnutí s vládou před rokem.

Súdán z války nevychází

V dárfúrském konfliktu již zahynuly desetitisíce lidí a více než dva miliony byly nuceny opustit své domovy. Americká vláda nazývá zásahy Súdánu v Darfúru genocidou, ale Súdán to odmítá. OSN nicméně považují Dárfúrský konflikt za jednu z největších humanitárních katastrof.

Kromě Dárfúrského konfliktu celá země utrpěla v 21 let trvající občanské válce mezi většinovými Araby na jedné straně a křesťany a animisty ze súdánského jihu na druhé. Jihosúdánští rebelové se na příměří s vládou dohodli v roce 2004.

 

Právě se děje

Další zprávy