Ozbrojenci napadli základnu ve městě Arm Jakui. "Zabili jsme 78 vojáků a 17 vzali do zajetí, oznámil politický lídr vzbouřeneckého Národního hnutí pro reformu a rozvoj Chalil Abdalláh.
Súdánská armáda útok na jednu ze svých základen potvrdila, ale neupřesnila počet mrtvých nebo zajatých. Podle vyjádření nejmenovaného zdroje súdánské armády však útok přišel z území Čadu. "Útok jsme opětovali ve stejné intenzitě za použití dělostřelby," řekl.
Čadští rebelové s armádou
Abdalláh uvedl, že společně se súdánskou armádou bojovaly čadské jednotky povstalce Mahamata Noura, který bojuje s jednotkami Spojené fronty pro demokratickou změnu proti současnému prezidentovi Čadu Idrisu Debymu.
"Nevím, proč to dělají, proti Mahamatu Nourovi nic nemáme," řekl Abdalláh. Súdánská armáda však jakékoliv spojení s Nourem popírá.
Rebelové z provincie Dárfúr začali svůj ozbrojený odpor před třemi roky. Chartúmská vláda podle nich zanedbávala jejich provincii na západě Súdánu. Dárfúrští také tvrdili, že dodává zbraně militantním Arabům, kteří drancovali a vypalovali vesnice v Dárfúru.
Válečný stav
O několik měsíců později se napětí v oblasti ještě zvýšilo: Sousední Čad nařknul Súdán z toho, že poskytuje útočiště čadským partyzánům, mezi které Nour patří a kteří se snažili odstranit prezidenta Idrisse Debyho.
Koncem letošního prosince dokonce Čad oznámil, že je se Súdánem ve válečném stavu. (ČTĚTE VÍCE)
Dvě skupiny povstalců z Darfúru zahájily mírové rozhovory s chartúmskou vládou v roce 2004 - rok po vypuknutí konfliktu. Národní hnutí pro reformu a rozvoj však odmítá jak příměří, tak mírovou smlouvu, kterou uzavřela zbylá dvě povstalecká hnutí s vládou před rokem.
- Čtěte více: V Súdánu se nic nemění, strach trvá
Súdán z války nevychází
V dárfúrském konfliktu již zahynuly desetitisíce lidí a více než dva miliony byly nuceny opustit své domovy. Americká vláda nazývá zásahy Súdánu v Darfúru genocidou, ale Súdán to odmítá. OSN nicméně považují Dárfúrský konflikt za jednu z největších humanitárních katastrof.
Kromě Dárfúrského konfliktu celá země utrpěla v 21 let trvající občanské válce mezi většinovými Araby na jedné straně a křesťany a animisty ze súdánského jihu na druhé. Jihosúdánští rebelové se na příměří s vládou dohodli v roce 2004.
- Přečtěte si o historii obou konfliktů v Súdánu