Kodaň - Po Francii se rozhodlo zakročit proti komunitám rumunských a bulharských Romů také Dánsko.
Tamní policie v červenci a srpnu při několika prohlídkách v romských tábořištích zatkla desítky lidí a deportovala je zpět do Rumunska a Bulharska.
Vyhoštěna byla skupina třiadvaceti lidí, kteří se usadili v prázdné budově zrušené pošty.
Podle deníku Politikem starosta Kodaně Frank Jensen požádal vládu, aby romské imigranty vystrnadila z hlavního města, protože s jejich příchodem stoupla kriminalita.
"Vláda by měla učinit více při zatýkání a deportování některých přistěhovalců. Lidé mají strach, protože vloupání výrazně přibylo. Situace je neudržitelná," oznámil sociálně-demokratický starosta.
Ministerstvo integrace ale reaguje odmítavě. Podle jeho zástupců musí policie každému dokázat, že se dopustil trestného činu. Pokud se tak nestane, dotyčný je občanem členské země EU a má peníze, kterými se může uživit, není právní důvod jej vyhostit, napsal list Politiken.
Evropské centrum práv Romů, sídlící v Budapešti, zažalovalo dánskou vládu za to, že Romy, přebývající v opuštěné budově pošty, vyhostila bezdůvodně.
"Jedná se o porušení dánských zákonů i zákonů Evropské unie," uvedl zástupce centra Robert Kushen.
Ve Francii je situace podobná jako v Dánsku. Prezident Nicolas Sarkozy nařídil zásahy proti nelegálně vybudovaným romským tábořištím v zemi a řadu osob policisté vyhostili zpět do Rumunska a Bulharska.
Romské organizace opatření kritizují jako bezdůvodná a rasistická. Na 250 romských karavanů zablokovalo na protest v neděli na pět hodin hlavní most v Bordeaux na jihozápadě Francie
Rumunsko i Bulharsko jdou od roku 2007 členy Evropské unie a jejich občané mohou bez víz cestovat do všech ostatních pětadvaceti států EU. Deportováni mohou z některé členské země být jen tehdy, pokud porušili zákony.