Ze Sýrie odešli podle agentury AP kvůli tomu, že tamní úřady snížily bezpečnost kolem budovy velvyslanectví na "nepřiměřenou úroveň", z Indonésie a Íránu kvůli obdrženým hrozbám. Demonstrace mezitím pokračovaly v Asii, vlna protestů se čeká i v evropských městech.
Vládní Pákistánská muslimská liga vyzvala společně s radikálními islamistickými skupinami k celonárodní stávce v Pákistánu 3. března a k bojkotu zboží ze zemí, kde byly karikatury zveřejněny.
Na padesátitisícové demonstraci v bangladéšské metropoli Dháce požadovala největší muslimská strana v zemi exemplární potrestání všech, kdo se na otištění karikatur jakkoli podíleli.
Dánové odjíždějí z ambasád
Budova dánského velvyslanectví v Damašku byla minulý týden zapálena rozlíceným davem, který protestoval proti sérii karikatur proroka, jež muslimové považují za znevážení svého náboženství. Obrázky jako první otiskl loni v září dánský list Jyllands-Posten a následně je pak přetiskla řada dalších deníků po celém světě.
Dánské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Sýrii opustil velvyslanec i všichni zaměstnanci, kteří nepocházejí z této blízkovýchodní země. Dánské konzulární služby bude po dobu nepřítomnosti zastávat německé velvyslanectví. Dánsko už tento týden kvůli stejným protestům a napadení ambasády uzavřelo velvyslanectví v Libanonu.
Šéf dánského zastoupení v íránském Teheránu a jeho kolegové z velvyslanectví odjeli kvůli přímým a konkrétním hrozbám vůči osobě velvyslance. Práci mise převezme po dobu nepřítomnosti finská ambasáda. V důsledku možnosti ohrožení pracovníků velvyslanectví odjeli i diplomaté z ambasády v Jakartě.
"Velvyslanci a jejich spolupracovníci odjeli do jiných zemí, které nechceme specifikovat," řekl Lars Thuesen z krizové buňky dánského ministerstva zahraničí.
Ahmadínežád: Evropské země jsou loutkami Izraele
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes prohlásil, že evropské země jsou vzhledem ke zveřejnění karikatur loutkami v rukou Izraele. Při projevu k mohutnému zástupu lidí, který se v Teheránu shromáždil k oslavám 27. výročí vítězství islámské revoluce, řekl: "Tvrdí, že jejich státy jsou svobodné, ale lžou. Jsou to rukojmí sionistů a Američané i Evropané by za to měli zaplatit."
V indonéské Jakartě dnes proti karikaturám demonstrovalo asi 500 muslimů, kteří od dánské vlády požadovali omluvu. Menší protesty se konaly i v dalších indonéských městech. Indonésie je největší muslimskou zemí světa, v níž se přibližně 90 procent z 220 milionů obyvatel hlásí k islámu.
Protestovalo se i v Evropě - nejvíce v Londýně
Protesty se dnes podle agentury AFP uskuteční i v řadě evropských měst. Několik tisíc britských muslimů se sešlo v Londýně. Oproti hněvivým protestům z minulého týdne bylo dnešní shromáždění pokojné.
Organizátoři uvedli, že chtěli umožnit muslimům vyjádřit své obavy z násilí, které zveřejnění karikatur vyvolalo v muslimských zemí, a z protiislámských nálad v Evropě. Zároveň vyzvali ke klidu.
Demonstraci podpořil i londýnský starosta Ken Livingstone. Publikace karikatur s Mohamedem podle něj byla "záměrná a zbytečná urážka muslimské komunity". Kontroverzní obrázky, které vyšly nejprve v dánském a pak evropském tisku, v žádných hlavních britských novinách otištěny nebyly.