Střelec v Ohiu zabil devět lidí, mezi oběťmi byla i jeho vlastní sestra

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 4. 8. 2019 20:50
Deset mrtvých včetně útočníka a 26 zraněných si vyžádala nedělní střelba ve městě Dayton v americkém státě Ohio. S odvoláním na místní policii a starostku o tom informovala agentura AP. Podle zpravodajského webu BBC neznámý střelec kolem 01:00 místního času (07:00 SELČ) střílel před barem. Nejnovější tragédie se stala několik hodin poté, co útočník v obchodním domě v texaském El Pasu zastřelil 20 lidí a více než dvě desítky dalších zranil. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá žádné informace o tom, že by mezi postiženými byl český občan.
Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu | Video: Reuters

Bezpečnostní složky serveru CBS News sdělily, že střelcem v Daytonu byl zřejmě 24letý Connor Betts z Bellbrooku v Ohiu. Policisté prohledávají jeho dům, napsala BBC.

Mezi devíti oběťmi, které v baru zabil, bylo pět mužů a čtyři ženy ve věku od 22 do 57 let. Nejmladší z nich byla střelcova vlastní sestra, 22letá Megan Bettsová, a na místě zahynul i její přítel. Šest mrtvých bylo afroamerického původu.

Střelba v Daytonu se odehrála ve čtvrti Oregon v historické části města známé svými bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž lidé prchají ulicí, kterou se ozývají desítky výstřelů. Později policie oznámila, že zakročila, aby násilí ukončila.

Policista Matt Carper uvedl, že střelba měla rychlý průběh, jelikož na místo přispěchali policisté, kteří byli nedaleko na pochůzce. Žádný policista při zákroku zraněn nebyl. Motiv činu nicméně zůstává nejasný, útočník podle policie neměl komplice.

Starostka Nan Whaleyová uvedla, že do nemocnic bylo převezeno 26 lidí. Rozsah jejich zranění je podle agentury AP nejasný.

Podle Whaleyové měl útočník na sobě ochrannou výstroj a měl další zásobníky s náboji. Starostka doplnila, že policie na místo dorazila za méně než minutu a útočníka zneškodnila; pokud by se tak nestalo, mohly podle Whaleyové o život přijít stovky lidí.

Prezident Donald Trump na twitteru pochválil policii v Daytonu za rychlý zákrok.

Guvernér Ohia Mike De Wine mezitím nabídl Whaleyové pomoc a nařídil, aby vlajky v Ohiu byly spuštěny na půl žerdi.

Uživatel Clevy Ricch na twitteru označil střelbu v Daytonu za "teroristický útok". Doplnil, že na místě 30 vteřin střílel z útočné pušky běloch oblečený celý v černém. Podobný popis situace se objevil i na dalších twitterových účtech. Na vyšetřování případu se podílí FBI a na pomoc příbuzným obětí vzniklo v Daytonu zvláštní centrum.

Místní deník Dayton Daily News informoval, že se střílelo před podnikem Ned Peppers Bar. List odkázal na příspěvek na facebooku, v němž člověk, který byl údajně při střelbě v baru, napsal, že se útok stal na terase před vchodem.

Jiný svědek Jae Williams v rozhovoru s BBC řekl, že byl na nedalekém rapovém koncertu, když dostal pokyn k evakuaci. "Byl jsem šokován. Všichni jsme se evakuovali rychle a bezpečně. Řekli nám, abychom se vyhnuli čtvrti Oregon… Když jsem jel okolo, viděl jsem hodně policistů a sanitek," doplnil.

Střelba v Daytonu, což je město s 140 000 obyvateli v jihozápadním Ohiu, se stala několik hodin poté, co mladý útočník v obchodě Walmart v El Pasu v Texasu zastřelil 20 lidí, dalších 26 zranil a byl zadržen policií.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Soudkyně odročila proces s Kotlebou kvůli šekům pro chudé

Na Slovensku ve středu začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37 500 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice. 

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské, kolona má čtyři kilometry

Slovenští dopravci opět blokují hraniční přechod Břeclav-Brodské na dálnici D2 pro nákladní auta. Podle webu dopravniinfo.cz se ráno vytvořila asi dvoukilometrová kolona, podle aktuálních záběrů z kamer byla kolona kolem 9:00 už čtyřkilometrová. Kvůli blokádě jsou kolony i v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku.

Hraniční přechody na pomezí Slovenska a Zlínského kraje byly ráno průjezdné bez omezení. Blokádami chtějí slovenští dopravci přimět vládu, aby splnila jejich požadavky týkající se výrazného snížení silniční daně a zvýšení slev z mýtného.

Přes hraniční přechod Břeclav-Brodské projedou osobní auta, autobusy a nákladní auta jedoucí v režimu ADR, která přepravují nebezpečné věci, a nákladní auta převážející zvířata. Ostatní nákladní vozy mohou využít exit 48 Břeclav a pokračovat směr Hodonín nebo Sudoměřice.

Další zprávy