Střelec v Ohiu zabil devět lidí, mezi oběťmi byla i jeho vlastní sestra

Deset mrtvých včetně útočníka a 26 zraněných si vyžádala nedělní střelba ve městě Dayton v americkém státě Ohio. S odvoláním na místní policii a starostku o tom informovala agentura AP. Podle zpravodajského webu BBC neznámý střelec kolem 01:00 místního času (07:00 SELČ) střílel před barem. Nejnovější tragédie se stala několik hodin poté, co útočník v obchodním domě v texaském El Pasu zastřelil 20 lidí a více než dvě desítky dalších zranil. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že nemá žádné informace o tom, že by mezi postiženými byl český občan.
Devět mrtvých a nejméně 16 zraněných si vyžádala střelba v Ohiu | Video: Reuters

Bezpečnostní složky serveru CBS News sdělily, že střelcem v Daytonu byl zřejmě 24letý Connor Betts z Bellbrooku v Ohiu. Policisté prohledávají jeho dům, napsala BBC.

Mezi devíti oběťmi, které v baru zabil, bylo pět mužů a čtyři ženy ve věku od 22 do 57 let. Nejmladší z nich byla střelcova vlastní sestra, 22letá Megan Bettsová, a na místě zahynul i její přítel. Šest mrtvých bylo afroamerického původu.

Střelba v Daytonu se odehrála ve čtvrti Oregon v historické části města známé svými bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž lidé prchají ulicí, kterou se ozývají desítky výstřelů. Později policie oznámila, že zakročila, aby násilí ukončila.

Policista Matt Carper uvedl, že střelba měla rychlý průběh, jelikož na místo přispěchali policisté, kteří byli nedaleko na pochůzce. Žádný policista při zákroku zraněn nebyl. Motiv činu nicméně zůstává nejasný, útočník podle policie neměl komplice.

Starostka Nan Whaleyová uvedla, že do nemocnic bylo převezeno 26 lidí. Rozsah jejich zranění je podle agentury AP nejasný.

Podle Whaleyové měl útočník na sobě ochrannou výstroj a měl další zásobníky s náboji. Starostka doplnila, že policie na místo dorazila za méně než minutu a útočníka zneškodnila; pokud by se tak nestalo, mohly podle Whaleyové o život přijít stovky lidí.

Prezident Donald Trump na twitteru pochválil policii v Daytonu za rychlý zákrok.

Guvernér Ohia Mike De Wine mezitím nabídl Whaleyové pomoc a nařídil, aby vlajky v Ohiu byly spuštěny na půl žerdi.

Uživatel Clevy Ricch na twitteru označil střelbu v Daytonu za "teroristický útok". Doplnil, že na místě 30 vteřin střílel z útočné pušky běloch oblečený celý v černém. Podobný popis situace se objevil i na dalších twitterových účtech. Na vyšetřování případu se podílí FBI a na pomoc příbuzným obětí vzniklo v Daytonu zvláštní centrum.

Místní deník Dayton Daily News informoval, že se střílelo před podnikem Ned Peppers Bar. List odkázal na příspěvek na facebooku, v němž člověk, který byl údajně při střelbě v baru, napsal, že se útok stal na terase před vchodem.

Jiný svědek Jae Williams v rozhovoru s BBC řekl, že byl na nedalekém rapovém koncertu, když dostal pokyn k evakuaci. "Byl jsem šokován. Všichni jsme se evakuovali rychle a bezpečně. Řekli nám, abychom se vyhnuli čtvrti Oregon… Když jsem jel okolo, viděl jsem hodně policistů a sanitek," doplnil.

Střelba v Daytonu, což je město s 140 000 obyvateli v jihozápadním Ohiu, se stala několik hodin poté, co mladý útočník v obchodě Walmart v El Pasu v Texasu zastřelil 20 lidí, dalších 26 zranil a byl zadržen policií.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy