Další skandál s implantáty. Kloub působí otravu srdce

Tereza Šídlová
29. 1. 2012 17:07
Britský Sunday Telegraph zveřejnil nové obavy o pacienty s umělými klouby "kov na kov"
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Nejen kosmetické prsní implantáty mohou ohrožovat zdraví svých nositelů.

V Británii se staronovým zdravotnickým strašákem stal celokovový umělý kloub, který má v těle až třicet tisíc pacientů.

Už nyní se jeho nositelé podrobují testům, které mají ukázat, zda do těla neuniká kov z těchto implantátů. Jejich nepatrné úlomky mohou totiž způsobit otravu nervového systému, srdce a plic.

Zároveň se ukazuje, že tento druh implantátů, který byl zaveden v průběhu 90. let, vykazuje až padesátiprocentní selhání.

"Devět právních kanceláří připravuje žaloby pro více než jedenáct set lidí, kteří utrpěli újmu v důsledku implantace dvou nevyhovujících implantátů," stojí ve zprávě britského Regulačního úřadu pro lékařské a zdravotnické výrobky, kterou cituje britský nedělník Sunday Telegraph.

Stejně jako problémy s prsními implantáty se zdravotní rizika spojená s umělými klouby mohou týkat i českých pacientů. Přesná data ale zatím nejsou známá.

Za lepší pohyblivost

Kovové kloubní implantáty měly oproti náhradám, jejichž hlavice jsou z plastu, pacientům nabídnout lepší mobilitu.

Byly doporučovány mladším pacientům, u nichž se předpokládal aktivní život. Už v roce 2010 se však objevily vážné pochybnosti o jejich účinnosti.

Z trhu byly tehdy staženy náhrady firmy DePuy, dceřinné společnosti zdravotnického gigantu Johnson & Johnson, protože vykazovaly neúčinnost až 13 procent. Teď se ukazuje, že selhávaly v mnohem vyšším podílu implantací.

"Nové informace plynoucí z výzkumu ukazují, že některé umělé kyčelní klouby, které byly v roce 2010 staženy z britského trhu, vykazují mnohem častější selhávání, než se tušilo - až 50 procent během šesti let," cituj dále zprávu Sunday Telegraph.

Nedostatečné testy

Pacienti, kteří trpěli abnormálními bolestmi nebo zhoršenou funkčností kloubu, měli v Británii podstoupit test na hladinu kobaltu a chromu v krvi nebo vyšetření ultrazvukem na reakce měkkých tkání. Záznamy společnosti DePuy ukazují, že pouze třetina těchto pacientů byla vyšetřena.

Foto: Reuters

"Obavu mám především o pacienty, jejichž lékaři odešli do důchodu a nikdo už dál nesleduje vývoj u těchto lidí," řekl britskému nedělníku profesor Joe Dias z Britské ortopedické společnosti.

Peter Walsh z neziskové organizace Akce proti lékařským omylům požaduje v Británii zásadní změnu v regulaci lékařských produktů.

"Je skandální, že se vůbec mohlo dojít k tomu, že pacienti, kteří mohli být umělým kloubům v ohrožení, nebyli varováni," uvedl.

Advokát pacientů v této souvislosti připomněl také fiasko s prsními implantáty PIP z průmyslového silikonu, které mohly ohrozit tisíce žen.

PIP silikon i v Česku

Nedávno vyšlo najevo, že francouzská firma PIP vyráběla implantáty z nepovoleného silikonu. Implantáty PIP si ale do doby, než byly zakázány, nechalo voperovat po celém světě asi 400 tisíc žen, z toho asi 30 tisíc ve Francii. Skandál začala sledovat i Světová zdravotnická organizace.

V Česku získalo implantáty od firmy PIP asi 2000 žen, z toho 500 po rakovině prsu. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv byly zatím v souvislosti s implantáty ohlášeny tři "nežádoucí příhody".

Francie, ale také Česko a Německo kvůli případu vyzvaly ženy, aby si z preventivních důvodů nechaly implantáty od firmy PIP odstranit. Slíbily proplácet výměnu ženám, které dostaly implantáty po rakovině.

 

Právě se děje

Další zprávy