Vyjmutí vadných implantátů platí pojišťovna, míní Heger

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 1. 2012 10:41
Ministr jedná s právníky a pojišťovnami, jak pomoci ženám s vadnými prsními implantáty
Vyjmutý vadný implantát PIP.
Vyjmutý vadný implantát PIP. | Foto: Reuters

Praha - Pokud problémový prsní implantát PIP působí ženě závažné obtíže, měla by zdravotní pojišťovna jeho vyjmutí zaplatit, i když si žena koupila nová prsa pro krásu. Nový implantát by si pak ale měla zaplatit sama.

Takový je názor českého ministerstva zdravotnictví.

Šéf resortu Leoš Heger dodal, že ženám po rakovině prsu by pojišťovny měly zaplatit obě operace - tedy vyjmutí implantátu i novou náhradu.

Heger zdůraznil, že diskuse s právníky a pojišťovnami ještě nejsou uzavřeny, řešení ale "krystalizuje" tímto směrem.

"Na výkony, které si hradí pacientka, je záruka. Když se po vypršení záruční doby objeví komplikace, která je zdravotně závažná, což je případ těchto implantátů, pak už je to bráno jako normální onemocnění a vynětí nebezpečné věci z těla by měly hradit pojišťovny," řekl ministr.

V Česku bylo ze zdravotních i kosmetických důvodů voperováno 3000 implantátů PIP dvěma tisícovkám žen. 172 z nich bylo z nizozemské řady. Výplně se používaly zhruba v padesátce zdravotnických zařízení.

Ženy by se podle ministerstva měly obrátit k odstranění implantátu na pracoviště, které původní operaci provedlo. Pokud již neexistuje, měly by navštívit nejbližší pracoviště plastické chirurgie.

Pokud žena podstoupila rekonstrukci prsu kvůli vrozené vadě a nechce se dát znovu operovat, zůstává v pravidelném sledování plastického chirurga. Pacientky po rekonstrukci prsu po prodělané rakovině zůstávají v péči svého onkologického pracoviště.

Infobox

  • Lékaři voperovali 3000 implantátů
  • Použilo je 50 zdravotnických zařízení
  • VZP mezi lety 2007 a 2010 proplatila 210 zákroků
  • Implantáty PIP byly v ČR od roku 2002 do dubna 2010
  • Implantáty M-implants se stáhly z trhu v červenci 2010

Ženy po kosmetických operacích by podle ministerstva měly chodit na kontrolu každý rok, ideálně na ultrazvuk.

Firma používala nekvalitní silikon

Firma, z jejíž dílny implantáty pocházejí, loni v březnu zkrachovala. Vyšetřovatelé ji podezírají, že používala nekvalitní silikon s cílem ušetřit milion eur ročně. Zakladatele společnosti nyní hledá Interpol.

Nekvalitní není jen silikon, ale i pouzdro implantátu. Mohou se v něm objevovat trhliny a gel se může uvolnit do těla a způsobit záněty. Objevily se také dohady, že implantáty podporují vznik rakoviny.

K preventivním opatřením přistupují i v dalších zemích. Výměnu implantátů doporučila například Francie. Zdravotní úřady ve Španělsku již v březnu 2010 nařídily chirurgům, aby podezřelé implantáty nepoužívali. Také doporučily ženám, aby se nechaly prohlédnout lékařem.

Britská vláda vyzvala ženy, aby zatím nepanikařily, protože dosud neexistuje důkaz, že implantáty vznik rakoviny opravdu podporují. Více než 250 Britek už přesto zažalovalo kliniky, které jim implantáty voperovaly.

Společnost vyráběla asi 100 tisíc implantátů ročně a vyvážela je především do Latinské Ameriky a západní Evropy. Zhruba deset procent směřovalo do východní Evropy. Na celém světě je podle odhadů 400 000 až půl milionu žen s implantáty PIP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy