Budapešť - Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén, spojenec konzervativního premiéra Viktora Orbána, vážně porušil vědeckou etiku při sepisování své doktorské práce ze sociologie v roce 1992.
Uvedla to v pátek podle tiskových agentur budapešťská univerzita ELTE.
Zpráva přišla poté, co maďarský ekonomický týdeník Héti Világgazdáság napsal, že předseda koaličních křesťanských demokratů Semjén je podezřelý z plagiátorství při psaní jedné své univerzitní práce.
Vláda tvrzení listu označila za politickou provokaci, ale k pátečnímu sdělení univerzity k výsledkům šetření se zatím nevyjádřila, poznamenala agentura Reuters.
Jedná se letos o druhý případ plagiátorství u některého maďarského politika. Také prezident Pál Schmitt měl podobné problémy s aférou kolem své dizertační práce a nakonec kvůli ní v dubnu rezignoval poté, co mu jeho domovská univerzita odebrala doktorát.
Ukázalo se, že 197 z 215 stran své práce o ekonomických aspektech olympijských her doslovně přeložil z textů bulharského experta na sport Nikolaje Georgieva a německého sociologa Klause Heinemanna.
Maďarsko není jedinou evropskou zemí s opisujícími politiky. Rumunský premiér Victor Ponta nebo německá ministryně školství Annette Schavanová také měli z velké části opsat své dizertační práce.
O pověst i funkci přišel po plagiátorské aféře i někdejší německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg. V Česku opisoval například sociálnědemokratický poslanec Miroslav Svoboda.