Přisvojil si cizí práci, pokání odmítá, to je muž ČSSD

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
1. 7. 2011 17:00
Poslanec Svoboda se vysmál výzvě, aby kvůli opsané diplomce opustil stranické funkce
Miroslav Svoboda.
Miroslav Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sociální demokracie ukázala, jak je schopna řešit závažné etické poklesky svých funkcionářů a jací lidé ji zastupují ve sněmovně.

Více než měsíc poté, co Aktuálně.cz odhalilo, že poslanec ČSSD Miroslav Svoboda získal titul inženýra díky tomu, že si přisvojil práci jiných autorů, vyzvalo nejužší vedení tohoto straníka, aby složil stranické funkce.

Svoboda však výzvu nevyslyšel a řekl, že odstoupit rozhodně nehodlá. "Neudělal jsem nic v rozporu se zákonem ani se stranou," uvedl muž, který už před tím odmítl vrátit získaný akademický titul, o mandátu poslance sněmovny ani nemluvě. 

V sociální demokracii nyní působí jako předseda kontrolorů v Praze a člen širšího vedení, takzvaného Ústředního výkonného výboru, který řídí stranu mezi sjezdy.

Kdo je Miroslav Svoboda?

  • Do Sněmovny se v roce 2011 dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky.
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve Sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou.

Předseda strany Bohuslav Sobotka v reakci na Svobodův postoj řekl, že opisovací kauzu bude brát strana v potaz při sestavování příští volební kandidátky.

Svoboda je nejen poslancem sněmovny, ale také zastupitelem v Praze 10.

Krátce po odhalení opsané diplomové práce Aktuálně.cz navíc zjistilo, že to není jediná věc, kterou poslanec Svoboda  výrazně  opsal. Na webu totiž zveřejnil blog o programových plánech sociální demokracie, který byl zase ve skutečnosti prací jeho stranického kolegy Davida Ratha.

Opisující zákonodárce se jednání grémia sociální demokracie zúčastnil. Podle účastníků  spolustraníkům z vedení rovnou řekl, že žádné závěry z odhalených prohřešků vyvozovat nehodlá.

Aktuálně.cz pak řekl, že vše hodlá hodlá vyřešit dalším studiem. Na základě inženýrského titulu získaného opisováním totiž už zahájil doktorandský kurs na Policejní akademii, kde ho mimochodem vedl stejný pedagog, který přehlédl masívní kopírovnání v diplomové práci.  

Doktorandská studia momentálně Svoboda přerušil a uvedl, že se přihlásil k k novému inženýrskému studiu, na které by měl nastoupil už v září.

"Na jaké škole? To vám neřeknu," uvedl Svoboda. "Dohodli jsme se tak se školou, protože nechci čelit během mého studia mediálním útokům."

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy