Přisvojil si cizí práci, pokání odmítá, to je muž ČSSD

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
1. 7. 2011 17:00
Poslanec Svoboda se vysmál výzvě, aby kvůli opsané diplomce opustil stranické funkce
Miroslav Svoboda.
Miroslav Svoboda. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Sociální demokracie ukázala, jak je schopna řešit závažné etické poklesky svých funkcionářů a jací lidé ji zastupují ve sněmovně.

Více než měsíc poté, co Aktuálně.cz odhalilo, že poslanec ČSSD Miroslav Svoboda získal titul inženýra díky tomu, že si přisvojil práci jiných autorů, vyzvalo nejužší vedení tohoto straníka, aby složil stranické funkce.

Svoboda však výzvu nevyslyšel a řekl, že odstoupit rozhodně nehodlá. "Neudělal jsem nic v rozporu se zákonem ani se stranou," uvedl muž, který už před tím odmítl vrátit získaný akademický titul, o mandátu poslance sněmovny ani nemluvě. 

V sociální demokracii nyní působí jako předseda kontrolorů v Praze a člen širšího vedení, takzvaného Ústředního výkonného výboru, který řídí stranu mezi sjezdy.

Kdo je Miroslav Svoboda?

  • Do Sněmovny se v roce 2011 dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky.
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve Sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou.

Předseda strany Bohuslav Sobotka v reakci na Svobodův postoj řekl, že opisovací kauzu bude brát strana v potaz při sestavování příští volební kandidátky.

Svoboda je nejen poslancem sněmovny, ale také zastupitelem v Praze 10.

Krátce po odhalení opsané diplomové práce Aktuálně.cz navíc zjistilo, že to není jediná věc, kterou poslanec Svoboda  výrazně  opsal. Na webu totiž zveřejnil blog o programových plánech sociální demokracie, který byl zase ve skutečnosti prací jeho stranického kolegy Davida Ratha.

Opisující zákonodárce se jednání grémia sociální demokracie zúčastnil. Podle účastníků  spolustraníkům z vedení rovnou řekl, že žádné závěry z odhalených prohřešků vyvozovat nehodlá.

Aktuálně.cz pak řekl, že vše hodlá hodlá vyřešit dalším studiem. Na základě inženýrského titulu získaného opisováním totiž už zahájil doktorandský kurs na Policejní akademii, kde ho mimochodem vedl stejný pedagog, který přehlédl masívní kopírovnání v diplomové práci.  

Doktorandská studia momentálně Svoboda přerušil a uvedl, že se přihlásil k k novému inženýrskému studiu, na které by měl nastoupil už v září.

"Na jaké škole? To vám neřeknu," uvedl Svoboda. "Dohodli jsme se tak se školou, protože nechci čelit během mého studia mediálním útokům."

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy