Lídři EU hledají shodu na ropném embargu vůči Rusku, summit začal s nízkým očekáváním

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
Aktualizováno 30. 5. 2022 18:46
Ani po měsíci se členské státy EU nedohodly na parametrech ohlášeného odchodu od ruské ropy. Embargu dosud stál v cestě zejména nesouhlas Viktora Orbána, změnu ale nepřinesl ani upravený návrh, jenž vycházel vstříc maďarským požadavkům. V jednotlivostech naopak evropské státy ještě víc rozklížil. Dvoudenní summit o Ukrajině tak začal v pondělí odpoledne v Bruselu s nízkým očekáváním průlomu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ve snaze překonat odpor Budapešti navrhla Evropská komise dočasně vyjmout z embarga ropu přepravovanou ropovody, aby vnitrozemským státům včetně Slovenska a Česka poskytla čas dobudovat alternativní infrastrukturu. Zakázaný by byl od ledna 2023 dovoz ruské ropy po moři. 

S touto variantou počítala také pracovní verze závěrečného komuniké ze schůzky. Píše se v něm, že se evropští lídři shodli na šestém balíku sankcí na Rusko, "jehož součástí bude dovoz ropy a ropných produktů z Ruska s dočasnou výjimkou pro ropu přepravovanou ropovody." Detaily výjimky mají dohodnout ministři a národní vyjednavači.

Ačkoli tato varianta měla a priori podporu EU, státy se před summitem právě nad podrobnostmi návrhu rozcházely. Z embarga měly být například přechodně vyjmuty tankery pro Bulharsko kvůli specifické bulharské potřebě. Vláda Viktora Orbána si ale v reakci na to také řekla o výjimku pro lodě - jako záložní variantu, pokud by přestala téct ropa ruským ropovodem Družba. Ostatní země ale na zvyšování maďarských požadavků reagovaly odmítavě.

Polsko pak do nového návrhu prosadilo zákaz přeprodeje zpracované ruské ropy do dalších států. Cílilo na to, aby maďarský gigant MOL, konkurent polskému Orlenu, netěžil z prodeje levné ruské ropy okolním zemím, zatímco ostatní včetně Polska budou dovážet dražší Brent.

Proti polskému požadavku se ale ozvalo Česko, které je na dovozu zpracované ruské suroviny zejména ze Slovenska závislé. "Chybělo by nám 35 až 50 procent roční spotřeby nafty, a to i kdybychom její vývoz ze země zakázali. Je to pro nás nepřijatelné," sdělil HN a Aktuálně.cz zdroj z české státní správy blízký vyjednávání. 

Nový návrh embarga

Komise předložila ještě pár hodin před summitem upravenou verzi embarga, ta ale český problém podle Prahy nevyřešila. Premiér Petr Fiala (ODS) na začátku schůzky řekl, že Česko by mohlo s embargem souhlasit, pokud by dostalo výjimku na několik let pro nákup nafty ze Slovenska. "Časový odklad (zákazu přeprodeje produktů z ruské ropy - pozn. red.) je to, co by tu situaci vyřešilo," sdělil Fiala. 

Svoje výhrady sdělil při vstupu na summit také Orbán, který z nastalé situace obvinil Evropskou komisi. Podle něj se její šéfka Ursula von der Leyenová zachovala "nezodpovědně", když na začátku května ohlásila ropné embargo, "aniž by měla připravené řešení pro členské státy."

Malé šance na dohodu

Sama von der Leyenová to nekomentovala, prohlásila však, že šance na dohodu vidí na tomto summitu malé. Předseda Evropské rady Charles Michel naopak řekl, že je "přesvědčen, že dojde k dohodě na šestém sankčním balíčku."

Státy EU dovážejí zhruba dvě třetiny ruské ropy po moři a zbytek ropovody. Možný zákaz její přepravy loděmi - a vyjmutí ropovodů - může uštědřit ruské ekonomice citelnou ránu. Do tamního rozpočtu proudí denně stovky milionů eur za prodej ropy a také plynu evropským zemím.

V případě neshody naopak utrpí Evropa zásadní reputační újmu na pozadí Ukrajiny vzdorující ruské válce a v momentě, kdy měli lídři unie deklarovat vůli dál Kyjevu pomáhat. Na úvod summitu k politikům promluvil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

 

Právě se děje

Další zprávy