Houston - Společnost British Petroleum začala s instalací dalšího odčerpávacího systému, s jehož pomocí by mělo být možné zachytit až 8,4 milionu litrů ropy unikající do Mexického zálivu. Instalace potrvá podle agentury ČTK zhruba tři dny.
Do moře aktuálně vytéká 9,5 milionu litrů ropy. Současný odsávací systém pojme denně zhruba polovinu tohoto množství.
Ropná havárie již zasáhla všechny americké státy na pobřeží Mexického zálivu. Britská společnost British Petroleum stále pracuje na hloubení dvou odlehčovacích vrtů, které mají umožnit zabetonování poškozené části vrtu a definitivně tak únik suroviny zastavit.
Ropa uniká do moře od 20. dubna, kdy došlo k explozi na těžební plošině Deepwater Horizon.
Podle Thada Allena, který likvidaci ekologické havárie řídí, postupuje hloubení odlehčovacích vrtů rychleji, než se očekávalo, a práce jsou asi v týdenním předstihu proti původnímu plánu.
První vrt už je necelých 80 metrů nad místem, kde by se měl na havarovaný vrt připojit. Odlehčovací vrty by mohly být dokončeny v polovině srpna.
Na hladině moře pokračují práce na likvidaci ropné skvrny. Lodě Pobřežní hlídky sbírají surovinu z hladiny nebo zapalují části skvrny a letadla rozprašují na ropu dispergátory, které pomáhají jejímu rychlejšímu rozpuštění.
Zastavil by ropu jaderný výbuch?
Do diskuze o tom, jak ropu zastavit, přispěl také bývalý ruský ministr jaderné energetiky a pracovník Ruské akademie věd Viktor Michajlov. Podle něj by problém s unikající ropou okamžitě vyřešilo deset kilotun jaderné kapacity.
Washington však jaderný výbuch odmítnul. Ani vedení BP o řešení výbuchem neuvažuje. Michajlov ale o podvodní explozi v Mexickém zálivu tvrdí, že by nebyla škodlivá a nestála by víc než deset milionů dolarů.
Co když BP zkrachuje?
Starosti má s neustále unikající ropou v Mexickém zálivu už i britská vláda. Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung začala uvažovat o tom, co by se stalo, kdyby společnost vyhlásila insolvenci. Takový scénář je však spíše nepravděpodobný, píše server Zeit Online. Právní spory o odškodnění se totiž nepodaří ukončit dříve než za několik let.
Firma zaměstnává v Británii podle deníku The Times přes 10 000 lidí. Na daních loni odevzdala 5,8 miliardy liber (zhruba 178,6 miliardy korun).