Další neštěstí ve Vysokých Tatrách. Po pádu zemřel český turista

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 12. 2017 20:40
Už v pondělí zemřely ve Vysokých Tatrách dvě Češky. V úterý k nim přibyl další český turista, našli ho bezvládně ležet ve Velké Studené dolině.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tatry moutain resorts

Bratislava - Ve Vysokých Tatrách zahynul po pádu další český turista. Třiatřicetiletého muže, který nejevil známky života, v úterý dopoledne ve Velké Studené dolině objevili náhodní turisté, oznámila Horská záchranná služba (HZS).

Už v pondělí zemřely při dvou různých neštěstích ve Vysokých Tatrách dvě Češky. Letos tak už ve slovenských horách zahynulo nejméně sedm Čechů.

Horská záchranná služba upozornila v úterý turisty, že na horách jsou aktuálně velmi nepříznivé podmínky, které představují zvýšené nebezpečí zejména pro pěší turistiku, horolezectví a skialpinismus. Terén je po oteplení a následném poklesu teplot zledovatělý.

Polský turista zemřel při výstupu

Další čtyřiadvacetiletý turista, rovněž z České republiky, utrpěl v pondělí vážná zranění a podle záchranářů byl v kritickém stavu.

Pád při výstupu v Malé Studené dolině byl v úterý příčinou úmrtí i polského turisty. Jeho krajanka se navíc zranila při výstupu na zledovatělé stezce vedoucí na Slavkovský štít.  "Během pádu utrpěla několik zranění v obličeji a byla v šoku," uvedli záchranáři na své internetové stránce. Zraněná byla letecky převezena do nemocnice v Popradu.

Zranění také utrpěla jedna rodina pod nejvýchodnějším vrcholem Vysokých Tater Jahňací štít. Čtrnáctiletá dívka utrpěla vážné zranění hlavy a jedenáctiletý chlapec zranění pánve. Oba byli přepraveni do nemocnice vrtulníkem. Jejich lehce zraněný otec sešel do údolí v doprovodu známých.

Návštěvníci by měli zvážit vycházky do Tater

Návštěvníky, kteří se chystají na túry, horská služba varovala před nepříznivými podmínkami, především zledovatělým povrchem, kvůli němuž hrozí nečekané uklouznutí. Zdůraznila, že je třeba mít příslušné vybavení.

Ve středu se na hřebenech Tater navíc očekává silný vítr, který by v nárazech mohl dosáhnout rychlosti 135 až 160 kilometrů za hodinu.

"Prosíme všechny návštěvníky, aby za těchto podmínek zvážili svůj pohyb v horských oblastech," uvedla HZS. Výstraha se podle ní týká především vyznavačů pěší turistiky, horolezectví a skialpinismu.

 

Právě se děje

Další zprávy