Prohra Mayové: Poslanci předloží své plány brexitu. Hlasování o odkladu ale neprošlo

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2019 6:10
Britští poslanci v noci na úterý schválili návrh, který jim na středeční odpoledne přisuzuje kontrolu nad agendou Dolní sněmovny, aby mohli předkládat vlastní plány vyústění brexitového procesu. Zřejmě tak bude porušen déle než 100 let uplatňovaný princip, podle kterého má kontrolu nad programem sněmovny exekutiva. Představitel premiérky Theresy Mayové již slíbil, že kabinet středeční "sondovací" hlasování o brexitu umožní. Britská vláda se ale vyhnula další porážce, když nezískal většinovou podporu návrh požadující nové hlasování o odkladu brexitu, pokud by sedm dní před odchodem z Evropské unie stále nebyla ratifikována "rozvodová" dohoda.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Návrh skupiny poslanců o změně pravidel v čele s konzervativcem Oliverem Letwinem dolní komora britského parlamentu schválila poměrem 329 hlasů ku 302. Aby jej mohl podpořit, odstoupil ze své funkce Richard Harrington, který zastával nižší pozici na ministerstvu obchodu. Pro návrh podle tweetu labouristické poslankyně Mary Creaghové hlasoval i další člen vlády Alistair Burt. Vláda premiérky Theresy Mayové s návrhem nesouhlasila, protože prý může podkopat samotný odchod Británie z Evropské unie.

Letwinovo opatření jde proti systému fungování dolní komory britského parlamentu uplatňovanému od začátku 20. století a chce dát řadovým poslancům ve středu odpoledne prostor předkládat vlastní brexitové plány. De facto zástupce ministerské předsedkyně David Lidington v pondělní rozpravě s poslanci slíbil, že vláda "sondovací" hlasování poslanců umožní. Zatím však není jasné, zda by výsledek tohoto procesu kabinet přijal jako vládní politiku.

Premiérka Theresa Mayová v pondělí odpoledne před poslanci naznačila, že přání uspořádat další referendum o brexitu nebo zachovat členství Británie v bezcelní zóně EU by odmítla realizovat.

O systému středečních hlasování by se podle Letwina ještě mohlo diskutovat, sám však považuje za optimální postup, aby se začalo jedním hlasováním, v němž by poslanci volili ze všech předložených variant. Poté by prý mohla následovat další hlasování. V posledních dnech novináři spekulují i o jakémsi vyřazovacím systému, kde by ze hry postupně vypadávaly návrhy s nejmenší podporou, dokud by nezůstal jediný vítězný návrh.

Po posledním summitu Evropské rady je za novou "hranu útesu" označován 12. duben. Zbylé státy EU stanovily tento termín jako deadline, do kterého Londýn musí při pokračující absenci schválené brexitové dohody rozhodnout o případném delším odkladu vystoupení z unie. S tím by se však pojila účast Britů v květnových evropských volbách.

V polovině března už britský parlament v hlasování brexit bez dohody odmítl, následně si také vyžádal odklad britského odchodu z unie. Pokud by tento týden dal zelenou "rozvodové" dohodě dojednané s unijní "sedmadvacítkou", opustila by Británie EU v noci z 22. na 23. květen.

Video: Mayová chce čas a ústupky EU, věří, že poslanci ještě změní názor, říká Kruliš

Mayová se snaží vytvořit situaci, kdy budou poslanci pod tlakem a budou muset její verzi podpořit, měsíce jedná s EU jen o margináliích a sune čas | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy