Cobija, Trinidad (Bolívie) - Další dvě východní bolivijské provincie si v referendu odhlasovaly autonomní status.
Po Santa Cruz, která rozhodovala před měsícem, opozice proti režimu indiánského prezidenta Evo Moralese včera slavila triumf v amazonských provinciích Beni a Pando.
Ihned po oznámení předběžných výsledků se podle serveru LosTiempos.com do ulic v Beni a Pandu vydaly tisíce lidí, aby vítězství autonomie oslavily. Menší skupinky slavily i v provinciích Santa Cruz a Cochabamba.
Oficiální data zatím nejsou k dispozici, ale průzkumy ve volebních místnostech a dosud sečtené hlasy podle údajů společnosti Captura Consulting hovoří o tom, že v Beni autonomii podpořilo 80,5 procent hlasujících, zatímco v Pando to bylo 81,6 procent.
Vláda prezidenta Moralese mezitím znárodnila plynovod Transredes, který zásobuje největší bolivijské odběratele Argentinu a Brazílii. Stalo se tak poté, co rozhovory s americkou společností Ashmore Energy International o prodeji jejího pětadvacetiprocentního podílu uvázly na mrtvém bodě.
Čtěte také: Bolívii straší Kosovo. Východ si odhlasoval autonomii
Ticho po pěšině
Na rozdíl od předchozího hlasování v Santa Cruz přijala vláda svůj včerejší neúspěch s nezájmem. Zatím se vyjádřil pouze ministr vnitra Alfredo Rada, podle kterého "nelegální" referenda "vedou zemi k rozdělení".
"Lidé chtějí autonomii, ale ne takovouto," dodal Rada s tím, že mnoho občanů uposlechlo výzev centrální vlády k bojkotu voleb. Podle posledních odhadů se v Beni hlasování neúčastnilo 31,1 procenta a v Pandu 41,3 procenta lidí. To je na volebně disciplinované Bolivijce hodně.
Většinou probíhalo hlasování klidně, na některých místech přesto došlo k potyčkám mezi přívrženci Moralesova hnutí MAS a opozičními stoupenci. Přesný počet zraněných není znám, největší problémy byly v hlavním městě Beni Trinidadu.
100 let starý problém
Ačkoliv se o autonomiích hovoří jako o záležitosti Moralesovy vlády, problém centralismu a federalismu se v Bolívii táhne už sto let. Začal se však vyostřovat s ekonomickým rozmachem původně zanedbaného východu.
Základna Moralesových stoupenců se nachází v hustě osídlených (a dnes už chudších) andských provinciích na západě země. Východ, který bohatne příjmy ze zemědělství a energetiky, si přeje, aby více peněz odvedených na daních zůstávalo v provinciích, které si je vydělaly.
Ohniskem sváru je také plánovaná reforma ústavy, která obsahuje články o přerozdělení nevyužívané zemědělské půdy. Podle opozice kope Morales pouze za chudé indiány a není dobrým prezidentem pro ostatní.
Další referenda
Zda si Bolívie indiánského prezidenta ponechá, rozhodnou občané v referendu 10. srpna. S tímto hlasováním souhlasí jak opozice, tak vláda.
Ještě předtím však o svém autonomním statusu bude v červnu v lidovém hlasování rozhodovat poslední z východních provincií Tarija, kde se nacházejí největší zásoby ropy a zemního plynu v zemi.