Washington - Tibetský duchovní vůdce dalajlama je inspirací toho, jak podporovat svobodu a vyjadřovat soucit.
Na každoroční ranní modlitbě ve Washingtonu to ve čtvrtek prohlásil americký prezident Barack Obama.
Události, která je setkáním politických, obchodních i kulturních představitelů, se zúčastnil i dalajlama, Obama se s ním ale před svým projevem osobně nesešel.
Proti jakékoli schůzce s dalajlamou se podle agentury Reuters důrazně vyslovil Peking, který v této souvislosti varoval před zhoršením čínsko-amerických vztahů.
O svobodě vyznání
Obama označil dalajlamu sedícího v publiku za "dobrého přítele" a velký příklad toho, co znamená soucit. Řekl také, že exilový tibetský vůdce je "naší inspirací k podpoře svobody a důstojnosti všech lidských bytostí".
Tématem Obamova projevu byl význam svobody vyznání. Šéf Bílého domu ostře kritizoval radikální hnutí Islámský stát (IS), které ovládá rozsáhlé oblasti v Sýrii a v Iráku. IS podle něj není ničím jiným než "brutálním a krutým kultem smrti", který jménem náboženství provádí "nepopsatelné barbarské činy".
Před začátkem ranní modlitby se Obama s dalajlamou pozdravili pouze na dálku. Americký prezident mu zamával a poté ho pozdravil tradičním sepětím dlaní a pokloněním hlavy.
Čína dalajlamu obviňuje, že se snaží s pomocí násilných metod dosáhnout nezávislosti Tibetu.
Sám dalajlama naopak tvrdí, že usiluje pouze o skutečnou autonomii pro Tibet, a popírá, že by schvaloval jakékoli násilné prostředky. Dalajlama po nezdařeném povstání proti čínské vládě v roce 1959 uprchl z Tibetu do Indie.