Cyklon Yasa na Fidži zabil čtyři lidi, tisíce ostrovanů nemohou zpět do svých domovů

ČTK ČTK
20. 12. 2020 10:05
Čtyři oběti si vyžádal mohutný cyklon Yasa, který tento týden udeřil na tichomořském souostroví Fidži. Jeden člověk se pohřešuje. Místní úřady stále ještě vyhodnocují celkové škody po řádění přírodního živlu. Skoro osm tisíc lidí se dosud nemohlo vrátit do svých domovů a zůstávají ve více než 180 evakuačních centrech.
Foto: ČTK

Na místo podle úřadů zamířil australský vojenský letoun s humanitární pomocí v podobě vybavení pro vybudování provizorních přístřešků.

Cyklon, který provázel vítr o rychlosti 345 kilometrů za hodinu a který spadal do nejvyšší - tedy páté - kategorie, nakonec ušetřil nejhoršího hlavní město Suva a největší ostrov Viti Levu, kde podle agentury Reuters žijí tři čtvrtiny obyvatel Fidži. Naopak zdevastoval malý ostrov Kia a vážně poškodil ostrov Vanua Levu, uvedl místní Červený kříž, podle něhož řada lidí teď nemá přístup k pitné vodě.

Ještě před úderem cyklonu panovaly obavy, že Yasa bude nejsilnější bouří v historických záznamech země, kde žije necelý milion obyvatel. Fidži se obávalo, že překoná bouři Winston, která oblast zasáhla v roce 2016.

Zabila tehdy přes 40 lidí a desítky tisíc obyvatel přišly o domov. Úřady před příchodem cyklonu Yasa vyhlásily stav přírodní katastrofy, zavedly čtrnáctihodinový zákaz vycházení a nařídily obyvatelům, aby si našli bezpečné místo.

 

Právě se děje

Další zprávy