Meteorologům došla připravená jména hurikánů, novou bouři museli pojmenovat Alfa

ČTK ČTK
18. 9. 2020 20:34
Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad Atlantickým oceánem, a museli se proto uchýlit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Nová subtropická bouře, jež se v pátek utvořila nad východním Atlantikem, tak nese označení Alfa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Americké úřady podle agentury AP také oznámily, že si bouře Sally, jež před několika dny zasáhla jih USA, vyžádala svou druhou oběť. Podle koronera okresu Baldwin ve státu Alabama zemřel člověk, který se podílel na odklízení následků bouře Sally, jež tento jižanský stát zasáhla ve středu a přinesla s sebou rekordní srážky a záplavy. Další úmrtí ohlásily úřady již ve středu, kdy měla Sally sílu hurikánu. Na Floridě se přitom pohřešuje člověk, který si v den bouře vyjel na kajaku.

Nad Atlantikem se v pátek vytvořila tropická bouře Wilfred, která se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nachází jihozápadně od Kapverd. Stala se 21. cyklónou letošní atlantické sezóny, kterou doprovázel vítr o rychlosti alespoň 63 kilometrů v hodině, a vysloužila si proto vlastní pojmenování.

Meteorologové tím však vyčerpali předem připravená jména pro letošní rok a další systém, který se utvořil západně od Portugalska, tak museli podle mezinárodně stanovených pravidel pojmenovat podle prvního písmena řecké abecedy, tedy Alfa.

K podobnému kroku přitom došlo zatím jen jednou, a to při ničivé hurikánové sezóně z roku 2005, při níž například zdevastoval město New Orleans hurikán Katrina. Meteorologové tehdy použili celkem šest písmen řecké abecedy, bouře Beta a Epsilon přitom dosáhly úrovně hurikánu.

Nynější Alfa se aktuálně nachází asi 120 kilometrů severně od Lisabonu a doprovází ji vítr o rychlosti 85 kilometrů v hodině. Podle předpovědi však zřejmě brzy zanikne.

Letošní hurikánová sezóna je výjimečně aktivní a podle předběžných ukazatelů by mohla překonat i rekordní rok 2005. Tehdy se totiž bouře pojmenovaná jménem začínajícím na W objevila až 8. října, někdejší bouře Alfa se pak zformovala až o necelé dva týdny později.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy