Meteorologům došla připravená jména hurikánů, novou bouři museli pojmenovat Alfa

ČTK ČTK
18. 9. 2020 20:34
Teprve podruhé od poloviny 50. let došla meteorologům předem připravená jména pro cyklóny nad Atlantickým oceánem, a museli se proto uchýlit k pojmenovávání bouří podle řecké abecedy. Nová subtropická bouře, jež se v pátek utvořila nad východním Atlantikem, tak nese označení Alfa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Americké úřady podle agentury AP také oznámily, že si bouře Sally, jež před několika dny zasáhla jih USA, vyžádala svou druhou oběť. Podle koronera okresu Baldwin ve státu Alabama zemřel člověk, který se podílel na odklízení následků bouře Sally, jež tento jižanský stát zasáhla ve středu a přinesla s sebou rekordní srážky a záplavy. Další úmrtí ohlásily úřady již ve středu, kdy měla Sally sílu hurikánu. Na Floridě se přitom pohřešuje člověk, který si v den bouře vyjel na kajaku.

Nad Atlantikem se v pátek vytvořila tropická bouře Wilfred, která se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nachází jihozápadně od Kapverd. Stala se 21. cyklónou letošní atlantické sezóny, kterou doprovázel vítr o rychlosti alespoň 63 kilometrů v hodině, a vysloužila si proto vlastní pojmenování.

Meteorologové tím však vyčerpali předem připravená jména pro letošní rok a další systém, který se utvořil západně od Portugalska, tak museli podle mezinárodně stanovených pravidel pojmenovat podle prvního písmena řecké abecedy, tedy Alfa.

K podobnému kroku přitom došlo zatím jen jednou, a to při ničivé hurikánové sezóně z roku 2005, při níž například zdevastoval město New Orleans hurikán Katrina. Meteorologové tehdy použili celkem šest písmen řecké abecedy, bouře Beta a Epsilon přitom dosáhly úrovně hurikánu.

Nynější Alfa se aktuálně nachází asi 120 kilometrů severně od Lisabonu a doprovází ji vítr o rychlosti 85 kilometrů v hodině. Podle předpovědi však zřejmě brzy zanikne.

Letošní hurikánová sezóna je výjimečně aktivní a podle předběžných ukazatelů by mohla překonat i rekordní rok 2005. Tehdy se totiž bouře pojmenovaná jménem začínajícím na W objevila až 8. října, někdejší bouře Alfa se pak zformovala až o necelé dva týdny později.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy