Dháka - Cyklón, který před měsícem zasáhl Bangladéš, po sobě zanechal mnohem větší spoušť, než se zpočátku myslelo.
Okamžitou pomoc stále potřebuje dva a půl milionu lidí. Ve své zprávě to uvádí Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), který je součástí OSN.
Půl milionu domů zcela zničeno
"S tím, jak se k nám dostává stále více informací, odhalujeme obraz temnější a temnější skutečnosti," tvrdí OCHA.
Celkový počet lidí zasažených cyklonem je 8,5 milionu, o milion a půl více, než se původně udávalo. Mírně se zvedl i počet mrtvých: úřady nyní evidují 3 268 obětí.
Dalších 872 se pohřešuje, 40 000 lidí bylo zraněno.
Mnoho přeživších se však nemá kam vrátit. Zcela zničeno bylo 564 000 domů, o 200 tisíc víc, než tvrdily první odhady. Poškozeno bylo dalších 885 280 budov.
Obrovské škody napáchalo řádění tajfunu i v zemědělství. Zničeno bylo milion hektarů úrody a zahynulo 1,25 milionu kusů dobytka.
"Až osmi milionům lidí nyní hrozí bezútěšná chudoba," komentoval zveřejnění nejnovějších čísel předseda bangladéšské prozatímní vlády Fakruddin Ahmed.
Na vině globální oteplování?
Peníze, zásoby jídla a provizorní přístřešky - tyto tři věci nyní zubožená země potřebuje nejvíce.
OSN zatím rozdala 14,7 milionu dolarů a zahraniční dárci přispěli 143 miliony. Bangladéš mezinárodní společenství požádal o dalších 700 milionů dolarů na obnovení infrastruktury zničeného pobřeží.
Podle Ahmeda se na zvýšené síle cyklónu podepsalo i globální oteplování. "Mezinárodně vytvořený problém jako změna klimatu vyžaduje mezinárodně podporované řešení problému pro ty, kteří byli v Balngladéši zasaženi nejvíce," prohlásil.
Cyklón Sidr se nad Bangladéšem přehnal 15. listopadu. Rychlost větru dosahovala až 250 kilometrů za hodinu a příbojové vlny výšky pěti metrů.
V zemi zabíjejí bouře každý rok stovky lidí. Roku 1991 padlo cyklónu za oběť 143 tisíc lidí, obětí z roku 1970 bylo půl milionu.