Čtvrtina homosexuálů byla v EU obětí útoku či výhrůžek

Jana Černá
17. 5. 2013 16:41
Česko dopadlo v největším průzkumu dobře, je šesté nejtolerantnější
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Haag - Zatím největší průzkum v gay, lesbické a transsexuální komunitě na území Evropské unie a Chorvatska odhalil, že mnozí z těchto lidí pociťují v každodenním životě silnou diskriminaci.

Z 93 tisíc homosexuálů, bisexuálů a transsexuálů 19 % uvedlo, že navzdory existující legislativě se s porušováním práv na základě sexuální orientace setkali i na pracovišti nebo při hledání práce.

Více než čtvrtina respondentů pak odpověděla, že se v posledních pěti letech alespoň jednou stali obětí fyzického útoku nebo vyhrožování násilím. Vyplývá to z průzkumu Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA).

Česko skončilo šesté

V posledních dvanácti měsících pocítilo diskriminaci 47 % příslušníků této komunity. Největší společenský tlak na ně doléhá v Litvě, zde ji zažilo 61 % lidí.

Za nejvlídnější prostředí pro homosexuály a transsexuály naopak může být považováno Nizozemsko, 70 % respondentů se zde s žádnou diskriminací nesetkalo.

Česká republika skončila z 28 zemí, kde průzkum probíhal, šestá. Negativní ohlasy přišly od 36 % respondentů.

"Každý by měl mít pocit, že doma, v práci, ve škole i na veřejnosti může být sám sebou - tito lidé ho ale evidentně často nemají. Výsledky průzkumu FRA ukazují, že strach, izolace a diskriminace jsou v evropské gay a lesbické komunitě běžné," okomentoval výsledky ředitel FRA Morten Kjaerum.

Fotogalerie: Když děti vychovávají dvě mámy

Za ruce se nedrží

Kromě celkové situace se průzkum zabýval konkrétními oblastmi každodenního života, a to podmínkami ve školách, v práci, zdravotnictví či na veřejnosti.

Dva ze tří respondentů uvedli, že během školní docházky svou sexuální orientaci tajili nebo předstírali orientaci heterosexuální. Všem účastníkům průzkumu bylo 18 a více let a celých 66 % z nich odpovědělo, že mají stále obavy držet se za ruce na veřejných místech.

Za jeden z nejpalčivějších problémů považuje FRA už zmíněnou diskriminaci na trhu práce. Nejhůře jsou na tom transsexuálové, na negativní zkušenosti v této oblasti poukázalo 29 procent z nich.

Výsledky prezentované v pátek na konferenci v nizozemském Haagu FRA zveřejnila u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii. Průzkum zadala Evropská komise.

 

Právě se děje

Další zprávy