Sňatky gayů v Čečně? Umírali by lidé, tvrdí Putin

Jiří Just Jiří Just
9. 4. 2013 19:59
Putin v Nizozemsku vysvětloval, proč Rusko nemůže povolit sňatky homosexuálů
Vladimir Putin a nizozemský premiér Mark Rutte.
Vladimir Putin a nizozemský premiér Mark Rutte. | Foto: Reuters

Brusel/Moskva (od našeho spolupracovníka) - Evropské miniturné Vladimira Putina, během něhož navštívil Německo a Nizozemsko, některá ruská média srovnávají s cestou Petra Velikého.

Ruský car ale nemusel čelit útokům polonahých feministek a občanské společnosti. Ruskému prezidentovi se nejvíce pozornosti dostalo v Nizozemsku, proslulém nejen tulipány, ale také tolerantním vztahem k menšinám. Národnostním i sexuálním. S oběma záležitostmi si přitom Rusko doposud neumí poradit.

Amsterdamské letiště Schiphol, na kterém Putinův speciál přistál, místo ruských vlajek zdobily duhové prapory - univerzální symbol gay a lesbického hnutí. Jak uvádějí některá média, stejným způsobem byly ozdobeny některé amsterdamské domy a rovněž městská radnice.

Došlo i na improvizovaný koncert. Holandští homosexuálové uspořádali pod okny muzea Ermitáž na Amstelu, ve kterém Vladimir Putin s královnou Beatrix zahájil Rok Ruska v Nizozemsku, hudební vystoupení proti diskriminaci podobně orientovaných Rusů.

Bez diskriminace

Foto: Femen.org

"V Ruské federaci, aby bylo všem jasno a všichni rozuměli, nikdo nediskriminuje sexuální menšiny. To jsou lidé stejní jako všichni ostatní, mají stejná práva i svobody," musel se Vladimir Putin hned na úvod tiskové konference bránit místním novinářům

Jak zároveň dodal, považuje za svou povinnost hájit jejich zájmy a práva. Jedním dechem ale vystoupil proti legalizaci stejnopohlavních svazků. Podle něj to odporuje demografickým problémům, ale i kultuře, která v Rusku panuje.

"Těžko si mohu představit, že by v Čečensku povolili homosexuální manželství. Můžete si to představit? Pochopte, skončilo by to oběťmi," snažil se vysvětlit Putin.

Homofobní Rusko

Ačkoliv podle prezidenta Putina v Rusku nejsou omezována práva homosexuálů, v několika regionech, včetně Petrohradu, platí zákaz propagace homosexuality. Koncem letošního ledna Státní duma schválila v prvním čtení návrh zákona, který by ji měl zakázat na celém území Ruska.

Ruská společnost je přitom výrazně homofobní. Jak ukazuje průzkum sociologické společnosti Levada Centr, 87 procent dotázaných si nepřeje, aby homosexuálové pořádali v ruských městech veřejné akce. Podobné demonstrace přitom ruské úřady odmítají povolovat a tradičně končí hromadným zatýkáním.

Šedesát osm procent Rusů gaye a lesby vnímá negativně. Více než třetina respondentů si zároveň myslí, že homosexuálové by se měli izolovat od společnosti nebo by jim měla být poskytnuta psychologická pomoc.

Paradoxem přitom zůstává, že na ruských televizních obrazovkách se pravidelně objevují seriály o mužích, kteří se převlékají za ženy, nebo na hlavních federálních kanálech zpívají zpěváci, vystupující v ženském oblečení. Jako například populární Věrka Serďučka.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy