reklama
 
 

Čtrnáctileté Pákistánce hrozí smrt za zneuctění koránu

1. 9. 2012 16:10
V Afghánistánu sťali islámští radikálové dvanáctiletého chlapce a šestiletou dívku

Islámábád - Mentálně handicapované pákistánské dívce Rimše Masíhové hrozí trest smrti, protože spálila několik listů z učebnice koránu. Dívka, jejíž věk úřady udávají mezi jedenácti a šestnácti lety, byla uvržena 16. srpna do vězení a tuto sobotu čeká rozsudek.

Případ, o němž psal mimo jiné list The New York Times, vyvolal ve světě velké pozdvižení, také z toho důvodu, že dívka je křesťanského vyznání. Proti tomu, aby byl nad ní vynesen hrdelní trest, se ale postavila také řada muslimských sdružení.

Pákistánský soud, který má o dívčině osudu rozhodnout, je ovšem přesvědčen, že Rimša je "součástí mezinárodního komplotu, jehož cílem je zesměšnit islám".

Přibližně šest stovek křesťanských rodin, které v Islámábádu, odkud dívka pochází, bydlely ve stejné čtvrti jako ona, uprchlo v obavách z represí z hlavního města země poté, co před domem, v němž Rimša žila se svými rodiči, demonstrovali radikální islamisté.

Žalobce Rá Abdur Rahím již oznámil, že pokud dívka nebude odsouzena k trestu smrti, "mohou vzít spravedlnost do svých rukou místní muslimové".

Popravy dětí v Afghánistánu

V Pákistánu byl tento rok davem zlynčován a upálen za živa mentálně handicapovaný mladík, obviněný ze stejného přečinu proti muslimské víře jako Rimša. V provincii Pandžab byl na druhé straně loni zavražděn svým strážcem guverném Salman Tasír, který se vyslovoval proti tomu, aby urážka koránu či proroka Mohameda byly trestány smrtí.

V uplynulých letech bylo zfanatizovaným davem zlynčováno kvůli blasfemii na třicet osob. V roce 2009 upálili muslimové v obci Godžra ležící šedesát kilometrů jižne od třetího největšího města země Fajsalábádu pro údajnou urážku koránu zaživa sedm křesťanů.

Stejně nesmiřitelně přistupují k urážkám islámu a "dobrých mravů" příslušníci hnutí Tálibán v sousedním Afghánistánu. Ti před dvěma dny v okrese Panšvaj na jihu země unesli dvanáctiletého chlapce, kterému násleně uřezali hlavu. Zabili jej údajně proto, aby se pomstili jeho rodině. Chlapcův starší bratr slouží totiž v policejních jednotkách věrných vládě v Kábulu.

K dalšímu hrůznému činu došlo v provincii Kapisa na východě Afghánistánu, kde Tálibánci z dosud neznámých důvodů zavraždili stejným způsobem šestiletou dívku.

"Nevíme, zda za tím stojí Tálibán, víme ale, že jeho příslušníci kontrolují okolí," řekl agentuře Reuters šéf místní policie Abdal Hamíd.

V Pákistánu zveřejnil tamní Tálibán v sobotu video, na němž bylo vidět bezhlavá těla patnácti vládních vojáků, které radikálové unesli v úterý u hranic s Afghánistánem. Podle mluvčího organizace Tehríkí Tálibán se jedná o pomstu za smrt třiceti příslušníků hnutí, kteří byli zabiti během přestřelek s vládními vojsky v distriktu Badžaur. 

autor: Zahraničí | 1. 9. 2012 16:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama