Prigožin byl spolu s dalšími členy nejvyššího velení wagnerovců na seznamu pasažérů, což ale nemusí znamenat, že do letadla nastoupil. Účty vlivných členů a bojovníků této žoldnéřské armády na sociální síti Telegram ale většinou uvádějí, že Prigožin v letadle seděl a v jeho troskách zemřel.
Účet Šedá zóna, který patří Wagnerově skupině a často zveřejňuje její prohlášení, píše o Prigožinovi jako o mrtvém. "Ruský hrdina a skutečný vlastenec zemřel rukou zrádců Ruska," uvádí se v textu.
Na sídle Wagnerovy skupiny v Petrohradu, které Prigožin otevřel loni v listopadu, se v noci objevil kříž, utvořený z rozsvícených oken.
Zatím to nevypadá, že šlo o lidskou chybu nebo technickou závadu. Stroj buď někdo sestřelil, patrně ze země, nebo letoun rozmetala exploze uvnitř.
Představitelé Ruského úřadu pro civilní letectví uvedli, že se přiklánějí k druhé možnosti. Tedy že na palubě vybuchla nálož. Zatím neuvedli, zda už vyzvedli z havarovaného letadla černou skříňku, která zachycuje poslední vteřiny před pádem.
Video: Havárie letounu Jevgenije Prigožina
Ruský exilový zpravodajský web meduza.io na základě svědectví a výpovědí expertů napsal, že za letadlem byl během pádu oblak kouře a že až do nárazu do země jeden motor pracoval. Zároveň je na troskách mnoho malých děr, což by odpovídalo sestřelení letounu protivzdušnou obranou.
Svědci prý před pádem slyšeli dva výbuchy. Mohlo jít o dvě rakety systému protivzdušné obrany. Ten pracuje obvykle se dvěma střelami.
Pád z 8500 metrů
Na ruském Telegramu se spekuluje, že mohlo jít o zásah protiletadlovým systémem Buk, který zničil a poslal k zemi v roce 2014 nad Donbasem letadlo společnosti Malaysia Airlines s 298 lidmi na palubě.
Letoun s wagnerovci se ztratil z radarů ve středu odpoledne krátce po startu z Moskvy ve výšce 8500 metrů. Měl přistát v Petrohradu, kde má vedení Wagnerovy skupiny své sídlo. Ruský deník Kommersant uvedl, že stroj během třicet sekund klesl o 2400 metrů.
Prigožinovi žoldnéři se loni zapojili do ruské agrese proti Ukrajině. Několik měsíců bojovali o Bachmut, které nakonec s velkým ztrátami dobyli. Z města zbyly jen rozstřílené a vypálené ruiny, Prigožin a s ním i Putin ale bitvu slavili jako velké vítězství.
A video shared by Russian online news publication Mash on Telegram on Aug. 23 shows the crash site of Wagner Group's boss Yevgeny Prigozhin’s private plane in Russia's Tver Oblast.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) August 23, 2023
Video: Russian online news publication Mash / Telegram pic.twitter.com/Ju0RckTGDE
Výzvy k pomstě
Prigožin ale kritizoval ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, že jeho bojovníkům záměrně nedávají dost munice, aby vykrváceli. V červnu šéf žoldnéřů a jeho muži zažehli vzpouru, obsadili jihoruské město Rostov na Donu a vydali se na pochod do Moskvy. Nakonec jej ale přerušili a přesunuli se do Běloruska.
Znalci Ruska očekávali, že prezident Vladimir Putin neodpustí Prigožinovi "zradu" a že konflikt nějakým způsobem bude pokračovat. Pád letadla proto může souviset s napětím mezi vládcem Kremlu a šéfem wagnerovců.
"V Rusku se neděje mnoho věcí, za kterými by nestál Putin, ale nevím dost na to, abych znal odpověď," prohlásil v první reakci americký prezident Joe Biden.
Na účtech na sociální síti Telegram, které spravují wagnerovci nebo jejich sympatizanti, se od noci objevují výzvy k pomstě Šojguovi či nespecifikovaným "vrahům".