Model jaderné katastrofy v Záporoží: Radiace by zasáhla i Česko, tvrdí meteorologové

pru Video pru, Video
19. 8. 2022 14:21
Ukrajinští meteorologové vytvořili simulaci hypotetického radioaktivní mraku, kdyby v Záporožské jaderné elektrárně došlo ve dnech 15. až 18. srpna k havárii. Jejich model ukazuje, že nejvyšší koncentrace radioaktivních látek by se nacházela v okruhu 100 kilometrů od elektrárny. Částice by se ale rozšířily i do dalších států včetně Česka, kde by zasáhly hlavně východní část republiky.
Simulace hypotetického radioaktivní mraku při výbuchu Záporožské jaderné elektrárny | Video: Ukrainian Hydrometeorological Institute

Ukrajinský hydrometeorologický ústav model vytvořil společně s vědci z Národní akademie věd Ukrajiny na základě povětrnostních podmínek pozorovaných právě ve dnech od 15. do 18. srpna. K predikci využili jeden z nejznámějších předpovědních modelů počasí na světě GFS (Global Forecasting System), píše ukrajinský server Pravda

Nejvíce radioaktivních částic, které by se podle meteorologů pohybovaly přibližně ve výšce 200 až 500 metrů nad zemským povrchem, by se nacházelo v okruhu s poloměrem 50 až 100 kilometrů od záporožské elektrárny. Významné koncentrace radiace by mohly zasáhnout také Kyjev a severní část Ukrajiny. Zbytkový prach by se poté rozšířil i do okupovaných oblastí na východě země, ukazuje simulace.

Radioaktivní mrak by poté pokračoval do sousedních států - čili do východní části Běloruska, Polska a Slovenska. Jeho okraje by poté mohly zasáhnout i pobaltské země a Česko. V tuzemsku by podle modelu prach z elektrárny, která je od českých hranic vzdálena přes tisíc kilometrů, zasáhl zejména oblast Ostravska a Olomoucka.

Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně vzájemně obviňovaly z ostřelování bezprostředního okolí této největší jaderné elektrárny v Evropě, kterou od března okupují ruští vojáci. Generální tajemník OSN António Guterres již před časem navrhl, aby kolem elektrárny vznikla demilitarizovaná zóna. Rusko ale návrh odmítlo, podle něj by v takovém případě elektrárna mohla přijít o potřebnou ochranu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy