Přepočítejte výsledky voleb, apelují akademici na Clintonovou. Hlasování mohli ovlivnit hackeři

Zahraničí Zahraničí
23. 11. 2016 10:32
Řada akademiků a aktivistů včetně expertů na volební právo vyzývá volební tým Hillary Clintonové, aby nechal přezkoumat či alespoň přepočítat volební výsledky ve třech amerických státech. Ve Wisconsinu a Pensylvánii, kde vyhrál budoucí prezident USA Donald Trump, a v Michiganu, ve kterém se na finální výsledky stále čeká. Informoval o tom server The Guardian. Zmínění odborníci se domnívají, že výsledky v těchto státech mohly být zmanipulovány zahraničními hackery. Pochybnosti o pravdivosti výsledků souvisí s dřívějšími obviněními, že ruští hackeři podle vlády USA napadli servery Demokratické strany a vměšovali se do prezidentských voleb.
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy