Kábul - Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová přiletěla do Afghánistánu.
Chce vyzvat k usmíření s Tálibánem a vyjádřit podporu prezidenta Hamída Karzáího.
Neohlášenou návštěvou chce ale především Afgháncům dokázat, že Washingtonu na dlouhodobě dobrých vztazích s jejich zemí záleží. A stejný trend bude pokračovat i poté, co se americké jednotky z Afghánistánu stáhnou.
"Přijela jsem si sem zkontrolovat, jak vypadá realita," řekla Clintonová na americké ambasádě v Kábulu, kde ji čekalo setkání s aktivistkami bojujícími za ženská práva. "Změny jsou povzbudivé, musejí být ale trvalé. A to půjde jen v případě, když bude shoda o budoucím směřování země," dodala.
Frustrovaný Karzáí
Afghánský prezident Hamíd Karzáí si nicméně postěžoval, že situace je frustrující. Jen v září zaútočili radikálové z Tálibánu na americkou ambasádu a o pár dní později byl při atentátu zabit vrcholný prezidentův mírový vyjednavač Burhanuddin Rabbání.
"Váš otec byl statečný muž a pokoušel se udělat správnou věc," řekla ministryně zahraničí Rabbáního synovi Salahuddinovi. "Budeme na jeho vizích i nadále pracovat," odpověděl jí.
Mezinárodní jednotky v čele s americkou armádou předají zemi afghánským vojákům v roce 2014.
Pákistán by měl vyjednávat s Tálibánem
Za smrt Rabbáního je viněna tzv. Haqqaniho síť - odnož Tálibánu, která se schovává v Pákistánu. Právě komplikované vztahy mezi Pákistánem, Afghánistánem a USA jsou dalším problémem, jež přijela Clintonová řešit.
Američtí představitelé se už dřív vyjádřili v tom smyslu, že Haqqáního síť je napojená na pákistánské tajné služby. Islámábád to odmítá.
Po Rabbáního smrti afghánský prezident Karzáí dokonce navrhoval, že lepším místem pro vyjednávání s Tálibánem bude Pákistán.
Clintonová stráví v Afghánistánu jediný den a pak odjede přes hranice do pákistánské metropole, kde ji čeká jednání ještě se šéfem CIA Davidem Petraeusem a vysoce postaveným velitelem amerického generálního štábu Martinem Dempseyem.