Vientiane - Do Asie jezdí šéfové americké diplomacie často, ale jednu zemi mívají na programu svých cest velmi výjimečně.
Laos. Hillary Clintonová tam v úterý přijela na návštěvu, kterou americká média označují jako historickou.
Byla totiž prvním vysoce postaveným americkým politikem, který do Laosu přijel po sedmapadesáti letech. Naposledy se tam objevil v roce 1955 ministr zahraničí John Dulles.
Historická byla návštěva i z jiných důvodů. Laos je státem, který zdecimovala vietnamská válka v šedesátých a sedmdesátých letech. Američané Laos mohutně bombardovali, protože jeho území využívali k přesunům a zásobování severovietnamští vojáci a příslušníci Vietkongu.
"Američané shodili na Laos více bomb než během druhé světové války na Německo a Japonsko dohromady," uvádí agentura Reuters.
Skoro třetina munice nevybuchla a dodnes zabíjí a mrzačí Laosany. Podle vládních statistik zemře na následky výbuchů munice z vietnamské války zhruba sto lidí ročně.
"Minulost je tady s námi na každém kroku," prohlásila Clintonová, která se setkala ve Vientiane s předsedou vlády a ministrem zahraničí.
Navštívila také centrum, které poskytuje zmrzačeným lidem náhradní končetiny a pomoc. Hovořila tam s dvacetiletým Phongsavathem Soulijalatem, který při výbuchu americké bomby před čtyřmi lety přišel o obě ruce i o zrak.
"Přál bych si, aby všechny vlády na světě zakázaly kazetové bomby, aby se pokusily vyčistit bývalá válečná území od zbraní a aby pomáhaly přeživším. Já mám štěstí, protože se mi dostalo pomoci, ale mnoho dalších lidí je bez pomoci," řekl při krátkém rozhovoru ministryni.
Od roku 1975 vládnou v Laosu komunisté, takže i z toho důvodu se Američané řadu let zemi vyhýbali.
V prvních letech své existence se laoský režim orientoval na Vietnam a Sovětský svaz, v posledních letech hlavně na Čínu, která zde investuje miliardy dolarů.