Policisté v žalobě podané u washingtonského federálního soudu tvrdí, že útok byl vyvrcholením měsíců Trumpových vyjádření, o nichž věděl, že mají potenciál vyvolat násilí. To údajně aktivně podněcoval v naději, že tak zastaví potvrzení vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách.
Žaloba tvrdí, že Trump se spiknul s extremistickými organizacemi The Proud Boys (Hrdí hoši) a The Oathkeepers (Strážci přísahy) a také s představiteli krajní pravice Rogerem Stonem a Alim Alexanderem, kteří zvali na Trumpův projev u Bílého domu před útokem na Kapitol.
"Trump v součinnosti s dalšími obviněnými úmyslně a vytrvale pronášel a podněcoval falešná tvrzení o volebních podvodech, aby znevěrohodnil výsledek voleb a falešně podnítil rozhořčení mezi svými stoupenci," stojí v žalobě.
Kauza je poslední z řady civilních žalob, které mají donutit Trumpa skládat účty za obléhání Kapitolu rozvášněným davem podporovatelů. Podobné žaloby na Trumpa kvůli násilí z 6. ledna už dříve podali demokratičtí kongresmani Eric Swalwell a Bennie Thompson.
Trump se v minulosti hájil tím, že na jeho konání se vztahovala ochrana svobody projevu zaručená prvním dodatkem americké ústavy a že nemůže být souzen podle občanského práva, protože 6. ledna jednal v rámci pravomocí prezidenta.