Čistota je sice půl zdraví, může ale vést k depresi

Jakub Novák
10. 12. 2010 8:57
Příčinou deprese může být ztráta "prospěšných" bakterií, s nimiž organismus žil v souladu
Escherichia coli patří za normálních okolností mezi "přátelské" bakterie.
Escherichia coli patří za normálních okolností mezi "přátelské" bakterie. | Foto: Wikimedia Commons

Atlanta - Naše moderní, čistá a bakterií zbavená společnost je možná důvodem depresí mnoha jejích příslušníků. Ukazují to závěry vědců z Emory University v Atlantě.

Naši mikroskopičtí přátelé a učitelé

Množství lidí trpících depresemi neustále roste a jedním z důvodů může být i ztráta "prospěšných" bakterií, s kterými lidský organismus dlouho žil v souladu.

Lidé se naučili žít s "přátelskými" bakteriemi, které zároveň učily organismus a především imunitní systém, jak tolerovat neškodné bakterie a v návaznosti na to také tlumit zánětlivé reakce, které v dnešní době často vedou k různým onemocněním, od rakoviny po deprese.

Záněty, dvojsečná zbraň imunity

Právě u pacientů trpících depresemi bylo totiž zjištěno, že i když jsou normálně zdraví, dochází u nich často k zánětům. Ty jsou za normálních okolností způsobem, jakým se imunitní systém vypořádává s infekcí.

Nezašli jsme s naší ochranou příliš daleko?
Nezašli jsme s naší ochranou příliš daleko? | Foto: Reuters

Dochází-li k nim však v nepatřičnou dobu, místě či intenzitě, mohou mít výrazně negativní dopad na organismus.

Nyní probíhají pokusy zjišťující, zda využití těchto "přátelských" bakterií nebo jejich součástí má opravdu vliv na emoční stabilitu a zda dojde ke zlepšení u pacientů s depresemi.

Další možností totiž je, že záněty mohou být odpovědí na stres a deprese samotné.

Pokud však opravdu dojde ke zlepšení, bude stát za úvahu otázka, zda by se lidé žijící v moderní civilizaci opět neměli více vystavit svému okolí a tolik se od přirozeného prostředí neizolovat.

 

Právě se děje

Další zprávy