Miami - Malá evangelická církev ve městě Gainesville na Floridě trvá na tom, že při devátém výročí útoků 11. září ve svém kostele spálí výtisky koránu.
Církev a společenství The Dowe World považuje islám za "ďábelské učení." Církevní pastor Terry Jones napsal knihu s názvem Islám pochází od ďábla a své názory nedávno prezentoval v rozhovoru v televizi CNN.
"Islám je násilné náboženství a korán je kniha, která miliony lidí přivádí do pekla, do věčného ohně," uvedl Jones. Vyčítá také islámu, že neuznává Ježíše jako Božího syna.
Většinové evangelické církve se od jeho záměru i názorů distancovaly a Jonese kritizovaly.
Úřady v Gainesville odmítly k pálení vydat povolení. Šéf hasičů uvedl pro deník Gainesville Sun, že pálení jakýchkoliv předmětů v místech, která k tomu nejsou určena, je v rozporu se zákonem.
"Nezáleží na tom, jakou knihu tam pálí. Je to nelegální," uvedl zástupce šéfa místní protipožární ochrany.
Terry Jones přesto rozesílá e-maily a informuje na facebooku, že pálení knih 11. září se i přes zákaz uskuteční.
Církev, kterou vede, proslula také ostrými výpady proti homosexualitě, kterou nazývá "sexuální perverzí." Ironií osudu se starostou Gainesville stal právě muž, který otevřeně přiznává, že je gay.
Ve Spojených státech se nyní vedou vzrušené diskuse o islámském centru, kterou muslimové stavějí na Manhattanu velmi blízko místa, kde stály věže Světového obchodního střediska, které zničili 11. září 2002 unesenými letadly teroristé z Al-Káidy.
Dnes se uskutečnila protestní demonstrace v New Yorku. Zároveň demonstrovali i ti, kteří mešitu podporují, policie obě skupiny držela od sebe ve velké vzdálenosti.
Podle průzkumů jsou téměř dvě třetiny Američanů proti stavbě. Většina z nich uznává, že muslimové mají právo si postavit ve městě velkou mešitu, ale zároveň se domnívá, že stavět ji blízko místa útoku, kde zahynulo skoto tři tisíce lidí, je necitlivé.
Mešita zasáhla i do kampaně před listopadovými volbami do Kongresu. Především republikánští politici jsou ostře proti, i když Starosta New Yorku Michael Bloomberg stavbu podpořil (Bloomberg je nezávislý, ale má blízko k republikánům).
Muslimové, kteří za projektem stojí, mešitu označili za místo usmíření a dialogu.