Řím - Na půl milionu věřících se v neděli shromáždilo na poutním místě v portugalské Fátimě, aby si připomněli devadesáté výročí zjevení Panny Marie.
Viděli ji zde poprvé 13.května 1917 tři malé děti, pak k nim údajně promlouvala ještě několikrát na stejném místě až do října. Je to jedno z mála oznámených zjevení Panny Marie, které římskokatolická církev oficiálně uznala za hodnověrné.
Měla jim sdělit tři proroctví, týkající se budoucnosti světa. Všechna tři už Vatikán zveřejnil, ale přesto stále musí odrážet kritiky, kteří ho obviňují z utajování pravdy.
A tá má být údajně velmi temná, protože Panna Marie prý předpověděla kromě druhé světové války, komunismu a atentátu na Jana Pavla II. také zničení katolické církve a apokalyptický konec světa.
Existuje čtvrté proroctví ?
Třetí proroctví zveřejnil až papež Jan Pavel II. v roce 2000. A nezabránil zpochybňování, zda ho zveřejnil celé a nebo zda dokonce ještě neexistuje čtvrté proroctví.
Vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone využil shromáždění ve Fátimě k tomu, aby znovu přesvědčil autory a příznivce těchto teorií.
"Není žádné čtvrté proroctví. Vše už bylo zveřejněno a patřičně interpretováno," uvedl Bertone s tím, že pokračující spory jsou dílem "antikřesťanů."
Papež Benedikt XVI. se shromáždění nezúčastnil, protože je na návštěvě Brazílie. Už dříve ale prohlásil, že pravda o proroctvích, která Panna Marie sdělila v roce 1917, byla jeho předchůdcem Janem Pavlem II. odkryta.
Ze tří dětí, kterým se měla Panna Marie zjevit, přežila do dospělého věku jen Lucia dos Santosová. Další dvě podelhly několik měsíců po zjevení epidemii španělské chřipky.
Válka a Rusko
První proroctví, předané dětem, se týkalo druhé světové války. Hovořilo se v něm o "moři ohně a démonech v lidské podobě." Druhé pojednávalo o Rusku a o tom, zda se vrátí či nenavrátí ke křesťanství. Třetí zůstávalo dlouho tajné.
Santosová vstoupila do řádu karmelitánek a obsah posledního proroctví napsala na papír a vložila do obálky v roce 1944. Tehdy byla těžce nemocná a domnívala se, že umírá.
Přála si, aby proroctví bylo zveřejněno až v roce 1960. Obálku otevřel jako první ve Vatikánu v roce 1957 papež Jan XXIII., ale tajemství si nechal pro sebe.
K dokumentu připsal: "Papež viděl a k obsahu se nevyjadřuje."
Dopis zveřejnil Jan Pavel II. za dalších 43 let ve Vatikánu za přítomnosti Lucie dos Santosové, která zemřela v roce 2005 ve věku sedmadevadesáti let.
Biskup padající k zemi
Třetí proroctví se mělo kromě jiného týkat atentátu na Jana Pavla II. z roku 1981 a hovoří se v něm o "římském biskupovi v bílém šatu, padajícím k zemi mezi mnoho umučených mrtvol."
Katolický novinář a publicista Antonio Socci vydal knihu nazvanou Čtvrté proroctví z Fátimy. Tvrdí, že dlouho věřil oficiální verzi, ale později hovořil s lidmi "zevnitř Vatikánu" a je si téměř jist, že vedení církve něco tají.
Domnívá se, že část proroctví, kterou Jan Pavel II. nezveřejnil, se týká postupného zániku a zničení katolické církve kvůli vlně "kacířství a odpadlictví."
Jeho kniha vyšla v Itálii vloni v listopadu a stala se bestsellerem. Tvrdí, že Lucia Dos Santosová zanechala v klášteře, kde žila, další dopisy a svědecví. Jejich obsah není znám.
Další dlouholetý badatel Marco Tossatti řekl deníku Times, že Vatikán jednoznačně něco tají, aby "nevystrašil miliony věřících."
Kardinál Bertone nepřipouští pochybnosti. "Tvrzení o tom, že proroctví obsahuje nějaké katastrofální události nebo destrukci křesťanství, jsou čirou fantazií," prohlásil v místě, kde před devadesáti lety měla Panna Marie poprvé promluvit.