Peking - Čínské úřady letos zaregistrovaly 32 tisíc nových případů nelegální konfiskace půdy. Jde o jednu z velkých příčin sociálních nepokojů v zemi.
Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na čínskou tiskovou agenturu Xinhua.
Podle oficiálních statistik se roku 2005 uskutečnilo 87 tisíc protestů proti nelegálním konfiskacím, za kterými stojí investoři spolupracující s úplatnými státními orgány. Roku 2004 bylo takových protestů o polovinu méně.
Čínské ministerstvo pro půdu a zdroje v pondělí uvedlo, že plocha ilegálně zabavené země v tomto roce je 233 tisíc hektarů. Podle pozorovatelů se jedná o odvrácenou stránku čínské modernizace, na pětině těchto pozemků se totiž budují průmyslové zóny.
"V Číně se na konfiskaci půdy podílejí oblastní úředníci, kteří chtějí podpořit příjmy svých vlád či svoje vlastní," napsala čínská agentura.
Minulý rok bylo takových případů 130 000 a i letošní odhad se může ještě zvýšit. Operace čínské vlády, která má konfiskace odhalit, totiž pokračuje.
Podle lidskoprávních hnutí v zemi jde o problém, se kterým však může centrální vláda jen těžko něco udělat, i pokud by na tom měla opravdu zájem. Oblastní administrativy jsou totiž zcela zkorumpované.
Problému věnoval pozornost i čínský premiér Wen Ťia-pao, který lokální úřady před vyháněním chudých rolníků varoval letos v březnu.