Peking/Lhasa - Britský premiér Gordon Brown řekl v Dolní Sněmovně, že čínský předseda vlády Wen Ťia-pao je ochoten zahájit diskuse s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou.
Brown to prohlásil po svém středečním rozhovoru s čínským předsedou vlády.
"Premiér mi řekl, že po splnění dvou podmínek, které už dalajláma přijal - a to že nebude podporovat úplnou nezávislost Tibetu a že odmítne násilí - by byl ochoten zahájit dialog," řekl Brown.
"Pokud je Wen Ťia-pao ochoten zahájit dialog, je to nejlepší možné řešení." řekl britské BBC vedoucí představitel tibetské exilové vlády Thubten Samphel. Zahájení jednání o budoucnosti Tibetu požaduje také dalajláma.
Diskuse o případných jednáních mezi Tibeťany a Číňany následují po násilnostech, které v minulém týdnu v Tibetu zapříčinily smrt pravděpodobně několika desítek lidí.
Zatýkání pokračuje
Čínská média nyní oznámila, že čínské policejní složky zatkly 24 lidí. Zároveň se podle čínských médií 170 demonstrantů vzdalo policii.
Číňané Tibeťany protestující proti čínské nadvládě obviňují z násilí páchaném na etnických Číňanech.
Nyní z Tibetu nepokoje nejsou hlášeny. Čína posílila své bezpečnostní složky v oblasti.
Je obtížné zjistit, co přesně se právě v Tibetu děje. Číňané totiž do oblasti neumožňují vstup zahraničním novinářům. Jeden z mála žurnalistů v Tibetu, Němec Georg Blume, řekl BBC, že ve Lhase se "věci pomalu vracejí k normálu".
"Ale policie je všude, a včera jsme poprvé viděli policisty provádějící domovní prohlídky," řekl německý novinář, kterému demonstranti řekli, že byli rozzuření kvůli útisku tibetských mnichů a každodenní diskriminaci Tibeťanů.
Čtěte v souvislostech:
- EU: Nebojkotujme olympiádu kvůli Tibetu
- Čínské úřady: 100 demonstrujících Tibeťanů se vzdalo
- Video: Havel protestoval před čínskou ambasádou
- Za nepokoje v Tibetu může Dalajláma, tvrdí Čína