Čínské úřady vyšetřují manžele s osmi dětmi

ČTK ČTK
21. 12. 2011 10:21
Za porušení zákona o jednom dítěti hrozí v Číně stále vysoké pokuty
Čína uplatňuje přísnou politiku jednoho dítěte na rodinu.
Čína uplatňuje přísnou politiku jednoho dítěte na rodinu. | Foto: Reuters

Peking - Čínské úřady zahájily vyšetřování manželského páru, který porušil zákony o plánovaném rodičovství a má celkem osm dětí, z nichž několik mu nelegálně porodily náhradní matky. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje.

Movití manželé z jihočínské provincie Kuang-tung zaplatili téměř milion jüanů (více než tři miliony korun) za nitroděložní oplodnění dvou náhradních matek, které porodily pět z jejich dětí. Čínské sdělovací prostředky jméno páru neuvedly.

Upřesnily jen, že se manželé celé roky pokoušeli marně o těhotenství přirozenou cestou. Pak se rozhodli pro umělé oplodnění a poté, co se podařilo ve zkumavce oplodnit osm vajíček, donosila tři z nich manželka a zbylých pět dvě náhradní matky.

Děti se narodily v září a říjnu 2010, ale úřady se o nich dozvěděly až nyní. Pár údajně najal 11 chův, aby se o čtyři chlapečky a čtyři holčičky postaraly.

Čínská politika jednoho dítěte obvykle umožňuje manželským párům mít jen jednoho potomka, přičemž donošení náhradní matkou není legální.

Páry, které se politice jednoho dítěte vzepřou a nevztahuje se na ně některá z výjimek, riskují pokuty dosahující výše několikaletého výdělku, omezení přístupu k sociálním službám a mohou jít dokonce i do vězení. Jejich takzvané "černé děti" nemají v Číně legální status.

 

Právě se děje

Další zprávy