Studenty u zkoušky hlídají zásahové jednotky i drony, podvodníkům hrozí i sedm let vězení

ČTK ČTK
9. 6. 2016 21:10
V Číně se tento týden konají nejdůležitější zkoušky v životě mnohých studentů, takzvané kao-kchao. Přes devět milionů středoškoláků při nich usiluje o přijetí na tři miliony vysokoškolských míst. Do boje proti podvodům jsou nasazeny i bezpilotní letouny. Ti, co budou přistiženi při podvádění, od letoška čelí zákazu opakování testu po dobu několika let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Až sedmileté vězení hrozí od letošního roku čínským studentům, kteří budou přistiženi při podvádění u přijímacích zkoušek na vysoké školy.

Do boje proti podvodům při testech jsou nasazeny i speciální zásahové jednotky a bezpilotní letouny, uvedl zpravodajský server The Times. Cílem je odhalit neobvyklé chování studentů ve škole i před budovou.

V Číně se tento týden konají nejdůležitější zkoušky v životě mnohých studentů, takzvané kao-kchao.

O tři miliony vysokoškolských míst usiluje letos 9,4 milionu středoškoláků.

Špatný výsledek, špatně placená práce

Většina studentů se na testy připravuje pod značným tlakem celé roky a rodiny jsou ochotny utratit nemalé sumy za doučování a další přípravu.

Cílem je dostat se na některou ze špičkových univerzit, což se loni povedlo jen každému desátému přihlášenému. Bez dobrých výsledků u zkoušek kao-kchao jsou většinou studenti odsouzeni po celý život ke špatně placené práci.

Podvádění při zkouškách, které studenti skládají z čínštiny, matematiky, angličtiny a dalšího předmětu podle vlastní volby, se v posledních letech stávalo stále větším problémem.

Už loni byly nasazeny bezpilotní letouny k přeletům nad učebnami a instalovány byly také detektory kovu. Ty mají odhalit podvodníky, kteří by měli v úmyslu propašovat do třídy například vysílačky. K ověření totožnosti zkoušených se využívají otisky prstů a rozpoznávání zornice.

Až sedm let vězení

Ti, co budou přistiženi při podvádění, od letoška čelí zákazu opakování testu po dobu několika let.

Pokud bude někdo odhalen, že zprostředkovává masové podvádění nebo že někomu zaplatil, aby zkoušku složil místo něj, hrozí mu až sedmiletý trest vězení.

Ke zpřísnění bezpečnostních opatření také poprvé přispívají speciální zásahové jednotky, které jsou obdobou amerických jednotek SWAT. Jejich příslušníci rozvážejí do jednotlivých zkušebních místností papíry s testy a v Pekingu každou budovu, kde se zkoušky konají, střeží nejméně osm příslušníků těchto jednotek.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy