Studenty u zkoušky hlídají zásahové jednotky i drony, podvodníkům hrozí i sedm let vězení

ČTK ČTK
9. 6. 2016 21:10
V Číně se tento týden konají nejdůležitější zkoušky v životě mnohých studentů, takzvané kao-kchao. Přes devět milionů středoškoláků při nich usiluje o přijetí na tři miliony vysokoškolských míst. Do boje proti podvodům jsou nasazeny i bezpilotní letouny. Ti, co budou přistiženi při podvádění, od letoška čelí zákazu opakování testu po dobu několika let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Až sedmileté vězení hrozí od letošního roku čínským studentům, kteří budou přistiženi při podvádění u přijímacích zkoušek na vysoké školy.

Do boje proti podvodům při testech jsou nasazeny i speciální zásahové jednotky a bezpilotní letouny, uvedl zpravodajský server The Times. Cílem je odhalit neobvyklé chování studentů ve škole i před budovou.

V Číně se tento týden konají nejdůležitější zkoušky v životě mnohých studentů, takzvané kao-kchao.

O tři miliony vysokoškolských míst usiluje letos 9,4 milionu středoškoláků.

Špatný výsledek, špatně placená práce

Většina studentů se na testy připravuje pod značným tlakem celé roky a rodiny jsou ochotny utratit nemalé sumy za doučování a další přípravu.

Cílem je dostat se na některou ze špičkových univerzit, což se loni povedlo jen každému desátému přihlášenému. Bez dobrých výsledků u zkoušek kao-kchao jsou většinou studenti odsouzeni po celý život ke špatně placené práci.

Podvádění při zkouškách, které studenti skládají z čínštiny, matematiky, angličtiny a dalšího předmětu podle vlastní volby, se v posledních letech stávalo stále větším problémem.

Už loni byly nasazeny bezpilotní letouny k přeletům nad učebnami a instalovány byly také detektory kovu. Ty mají odhalit podvodníky, kteří by měli v úmyslu propašovat do třídy například vysílačky. K ověření totožnosti zkoušených se využívají otisky prstů a rozpoznávání zornice.

Až sedm let vězení

Ti, co budou přistiženi při podvádění, od letoška čelí zákazu opakování testu po dobu několika let.

Pokud bude někdo odhalen, že zprostředkovává masové podvádění nebo že někomu zaplatil, aby zkoušku složil místo něj, hrozí mu až sedmiletý trest vězení.

Ke zpřísnění bezpečnostních opatření také poprvé přispívají speciální zásahové jednotky, které jsou obdobou amerických jednotek SWAT. Jejich příslušníci rozvážejí do jednotlivých zkušebních místností papíry s testy a v Pekingu každou budovu, kde se zkoušky konají, střeží nejméně osm příslušníků těchto jednotek.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Policie obvinila útočníka, který napadl zdravotní sestru v nymburské nemocnici lopatou

Policie ve čtvrtek dopoledne obvinila útočníka, který v úterý večer v nymburské nemocnici napadl zdravotní sestru lopatou. Muž se k činu přiznal, jeho motivem bylo dostat se do vězení. Policisté podají návrh na vzetí obviněného do vazby, soud bude o návrhu rozhodovat nejpozději v pátek dopoledne, řekla ve čtvrtek policejní mluvčí Petra Potočná.

"Dnes v dopoledních hodinách kriminalisté zahájili trestní stíhání jednatřicetiletého muže pro spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví ve stadiu pokusu," uvedla Potočná. Kriminalisté mu navíc prokázali spáchání další majetkové a násilné trestné činnosti.

"K motivu napadení zdravotní sestry uvedl, že čin spáchal úmyslně a z důvodu touhy dostat se do vězení," dodala Potočná. Muž v úterý večer vnikl do objektu nemocnice, kde zezadu přistoupil ke zdravotní sestře a udeřil ji lopatou do hlavy. Žena skončila ze zraněním v nemocnici.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy