Peking - Komise OSN proti mučení, která kritizovala chování Číny, má podle čínského ministra zahraničí zaujaté a politizované členy, píše agentura Reuters.
Komise OSN proti mučení Číně doporučila lépe sledovat hrubé zacházení ve vězeních a nemocnicích a požadovala vyšetřování použití násilí při protestech v Tibetu.
Peking by podle komise měl kompletně vyšetřit všechna úmrtí ve vazbě a poskytnout více informací o tom, jak zachází se svými zajatci.
„Někteří jednotliví členové komise, kteří jsou zaujatí proti Číně a kteří navzdory faktům ignorují četné materiály poskytnuté čínskou vládou, oproti nepotvrzeným a dokonce vytvořeným důkazům, problém politizují," se podle agentury Reuters vyjádřil mluvčí čínského ministra zahraničí Qin Gang.
„Čína rezolutně nesouhlasí s takovým nepravdivým a neprofesionálním závěrem," dodal.
Komise ve spolupráci s čínskými soudními zdroji citovala z výpovědí „rutinní a rozšířené používání mučení a neposkytování zdravotní péče nemocným podezřelým ve vazbě."
Deset nezávislých odborníků také tvrdí, že čínský zákon o státním tajemství „znemožňuje přístup k informacím o mučení, soudních přích a dalších problémech" a měl by proto být přepracován tak, aby statistiky nepřirozených úmrtí ve vězení a další důležité věci mohly být kontrolovány komisí OSN.
Komise také požadovala více uveřejněných informací o Tibeťanech zajatých během policejního zásahu při protestech proti Číně.
V odpověď na to řekl Qin, že Čína se velmi snaží bojovat proti mučení a zaznamenala významný pokrok v oblasti lidských práv.
„Čínská vláda bude pokračovat v ochraně lidských práv a přeje si propagovat další rozvoj v této oblasti na základě mezinárodní spolupráce založené na rovnosti a vzájemném respektu," dodal podle agentury Reuters Qin.